Tajniki ceramiki – kwiaty z gliny

Drugie spotkanie w ramach innowacji pedagogicznej „Arcydzieła rękodzieła” odbyło się w ŚDS w Tomaszkowicach. Tym razem uczestnicy warsztatów poznawali tajniki ceramiki. Na początku zapoznaliśmy się z różnymi rodzajami gliny i poznaliśmy podstawowe pojęcia związane z pracą w glinie np. biskwit, czy szlam. Zaczynając naszą przygodę w pracowni ceramicznej myśleliśmy o różnych narzędziach i urządzeniach, które będą nam potrzebne do pracy. Okazało się jednak, że na początku najważniejsze jest opanowanie podstawowych sposobów modelowania gliny. Nie potrzebowaliśmy do tego od razu koła garncarskiego czy walcarki, ale tylko i wyłącznie własnych dłoni. Najprostszą techniką modelowania ręcznego jest tzw. wygniatanie. Z uformowanej w naszych dłoniach kuli powstały piękne kwiaty, które po wstępnym suszeniu trafią do pieca garncarskiego. Z niecierpliwością będziemy czekać na kolejne spotkanie w pracowni ceramicznej!
Opracowała: Małgorzata Majka

Facebooktwitter