Jubileusz 50-lecia

W roku 2021 Zespół Szkół im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce obchodzić będzie jubileusz 50-lecia istnienia. Ta niezwykła rocznica skłania nas do zadumy i stanowi przyczynę refleksji nad mijającym czasem. Obchody rocznicowe będą stanowić niewątpliwie okazję do utrwalenia wspomnień o przeszłości naszej szkoły i ludziach, bez których trudno wyobrazić sobie jej istnienie. W ciągu ostatnich 50 lat wielickie szkolnictwo specjalne przeszło długą drogę od pojedynczej klasy specjalnej po dzisiejszy Zespół Szkół im. Brata A. Kosiby obejmujący Szkołę Podstawową nr 5 Specjalną oraz Szkołę Specjalną Przysposabiającą do Pracy.
W zakładce „Jubileusz 50-lecia” będziemy dzielić się z Państwem wspomnieniami i refleksjami osób związanych ze szkołą na przestrzeni minionego półwiecza. Zapraszamy do lektury oraz zachęcamy do podzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami o życiu naszej szkoły z perspektywy minionych 50 lat.

Małgorzata Majka
kontakt: malgorzata.majka@zskosiby.wieliczka.pl

“Dostojna Jubilatka”

Dostojna Jubilatka – Szkoła Podstawowa nr 5, a obecnie Zespół Szkół im. Brata Alojzego Kosiby – miała wiele okazji do prezentowania swojej ciekawej, choć czasem niełatwej historii. Zawsze z przyjemnością sięgałam po publikowane historie i wspomnienia ludzi związanych z wielickim kształceniem specjalnym.

czytaj

„Teatr Rodziców z mocą terapii”

Teatr zaczął się tworzyć w 2014 roku. Pomysł na stworzenie takiej formy aktywności rodziców niepełnosprawnych dzieci zrodził się w głowach wspaniałych nauczycielek, a zarazem reżyserek naszych spektakli

czytaj

“Pięć lat wspomnień ze spotkań międzypokoleniowych”

W październiku 2020 roku minęło 5 lat jak nasz Klub Seniora „Nadzieja” mający siedzibę w Dworze Czeczów w Krakowie Bieżanowie zbratał się z Zespołem Szkół im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce. Zasługa w tym pani Małgorzaty Majki – Zastępcy Dyrektora Szkoły, która zainicjowała taką współpracę międzypokoleniową, co też bardzo spodobało…

czytaj

“Trudne początki”

Gdy skończył mi się urlop wychowawczy, po urodzeniu w 1980 roku najmłodszej córki Janiny, podjęłam pracę w Szkole nr 5 Specjalnej. Szkoła funkcjonowała w bardzo trudnych warunkach.

czytaj