„Sprawiaj innym radość – Festiwal Sportu”

Z Festiwalem Sportu wiążą mnie bardzo miłe wspomnienia. Wraz z moimi uczniami brałam udział prawie we wszystkich jego edycjach. Była to impreza na stałe wpisana w kalendarz naszej szkoły w kategorii wyjść sportowych. Nigdy nie mieliśmy problemu ze skompletowaniem drużyny, chętnych zawodników nigdy nie brakowało. Wystarczyło, że padło hasło ,,jedziemy na Festiwal Sportu”…
Pamiętam doskonale wielką gościnność organizatorów i życzliwość z jaką traktowali zawodników, nauczycieli i rodziców, którzy nam kibicowali. Zawsze każde spotkanie było perfekcyjnie przygotowane; począwszy od wysyłania zaproszeń z dokładnym opisem konkurencji, przez przygotowanie sali z bajecznie kolorowymi balonami, atrakcyjnymi konkurencjami, pysznym poczęstunkiem i nagrodami. O tak! Wszystko zawsze było dopięte ,,na ostatni guzik”. Czuliśmy się zaopiekowani w każdym względzie!


Maria Kluba (druga z lewej) ze swoimi wychowankami – XV Festiwal Sportu 2015r.

Pamiętam, że w jednej z kolejnych edycji Festiwalu Sportu miałam w swoim zespole zawodnika o dużo niższym poziomie sprawności ruchowej niż jego koledzy i koleżanki. Jednak bardzo, ale to bardzo się starał, aby jak najlepiej wykonywać kolejne zadania. Wymagało to od niego wielkiej determinacji i zaangażowania, co od razu zostało zauważone przez organizatorów. Otrzymał on nagrodę FAIR PLAY. Sprawiło mu to ogromną radość i był bardzo dumny, gdy opis całego zdarzenia ze zdjęciami został wyeksponowany na naszej szkolnej gazetce. Wielką atrakcją Festiwalu Sportu był za każdym razem program artystyczny. Zastanawialiśmy się zawsze, czym tym razem organizatorzy nas zaskoczą. Trzeba przyznać z ręką na sercu- zawsze zaskakiwali i nigdy nie zawiedli w tej kwestii. Jeszcze jeden ciekawy i charakterystyczny element zwracający uwagę, to osoby przebrane za zwierzaki – maskotki imprezy – zagrzewające do zmagań, z którymi bardzo chętnie się fotografowaliśmy. Zawsze po każdej edycji Festiwalu, kiedy mieliśmy już zdjęcia, siadaliśmy w większym gronie, oglądaliśmy i wspominaliśmy… Każde spotkanie było niepowtarzalne; zawiązywaliśmy nowe przyjaźnie, odnawialiśmy stare znajomości. Ech, piękne mamy wspomnienia…

Maria Kluba
Zespół Szkół Specjalnych nr 6 w Krakowie

 

,,Sprawiaj innym radość. Zobaczysz wtedy, że radość cieszy.”
Friedrich Theodor Vischer
Najpiękniejsze wyrazy podziękowania dla twórców i organizatorów niezapomnianych Festiwali Sportu, a w szczególności dla organizatorki pani Małgorzaty Majki składają uczestnicy i opiekunowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Tarnowie. Jesteśmy wdzięczni, że przez tyle lat gościliście nas u Siebie. Dzięki Wam mogliśmy przeżywać radosne i wzruszające chwile w atmosferze wspaniałej zabawy i sportowych zmagań.
Doceniamy wzorowe przygotowanie każdej imprezy, wielką gościnność, zaangażowanie gospodarzy, bogatą oprawę artystyczną – pokazy sportowe i taneczne. Ciekawe konkurencje o zróżnicowanym stopniu trudności pozwoliły wykazać się wszystkim naszym wychowankom i zaspokoić ich sportowe ambicje. Zdobyte nagrody i wspomnienia na zawsze pozostaną z nami. Wspaniale było spotykać po latach dawnych przyjaciół, razem kibicować wszystkim zawodnikom, zawierać nowe znajomości i czerpać z Waszej pozytywnej energii.


Festiwal Sportu był również okazją do spotkań koleżanek z lat studenckich – Anna Mazur (po prawej) i Małgorzata Majka

Dzisiaj przeglądamy wszystkie te cudowne zdjęcia wykonane przez pana Piotra Gibasa i mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś się spotkamy!


Piotr Gibas – niesamowity fotograf, który utrwalił na zdjęciach sportowe zmagania wszystkich edycji Festiwalu Sportu

Pozdrawiamy serdecznie, gratulujemy pięknego jubileuszu 50-lecia Szkoły i życzymy wielu sukcesów w dalszej działalności.

Anna Mazur
Małgorzata Ciężadło
Stanisław Smelcerz
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Tarnowie

W ramach jubileuszu 50-lecia Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce pragnę pogratulować rocznicy utworzenia placówki, jak również podziękować za dotychczasową współpracę. Wielokrotnie podopieczni z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 w Krakowie mogli uczestniczyć w przedsięwzięciach organizowanych przez Waszą Szkołę. Na szczególną uwagę zasługuje „Festiwal Sportu”, w którym to braliśmy udział. Rywalizowaliśmy w tej imprezie wielokrotnie i za każdym razem nasi zawodnicy byli pod wielkim wrażeniem i z radością brali w nim udział. A na koniec wszyscy wyjeżdżali z wspaniałymi nagrodami!

Paweł Bukowiec ze swoimi wychowankami – XV Festiwal Sportu 2015r.

Rywalizacja prowadzona była w formie zabawy, konkurencje różnorodne i dostosowane do możliwości uczestników z różnymi niepełnosprawnościami. Zawsze panowała wspaniała atmosfera, a organizatorzy w swoją pracę wkładali całe swoje serce. Impreza ta na stałe zagościła w kalendarzu naszych zawodów sportowych. Jako nauczyciel wychowania fizycznego mogłem podpatrzeć nowe formy pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, jak również doskonalić swój warsztat pracy pod względem organizacyjnym. Jeszcze raz gratuluję i życzę samych sukcesów w dalszej pracy!

Paweł Bukowiec
Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 6 w Krakowie

 

Festiwal Sportu to impreza organizowana dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną z rejonu Małopolski. Organizatorem był nasz zaprzyjaźniony Zespół Szkół im. Brata Alojzego Kosiby z Wieliczki. Była to jedna z kilku imprez, na którą zawsze niecierpliwie czekaliśmy – to znaczy my – opiekunowie oraz przede wszystkim nasi podopieczni. Uczestniczyliśmy w prawie wszystkich edycjach tej imprezy. Odbyło się ich aż 15 lub tylko 15 edycji… Pamiętam początki jeszcze na małej sali gimnastycznej w Wieliczce. Co roku impreza nabierała rozmachu, dlatego przeniesiono ją na stadion AWF w Krakowie, a ostatecznie zagościła na hali sportowej Politechniki Krakowskiej .
Choć nie zawsze świeciło słońce, a czasami padał deszcz i nie zawsze stawaliśmy na podium, to za każdym razem wracaliśmy usatysfakcjonowani, szczęśliwi i wygrani. Najważniejsza była panująca tam atmosfera sportowej rywalizacji – w duchu fair play, życzliwości i przyjaznej komunikacji z każdym uczestnikiem.

Ewa Spyra-Mielniczek (druga z prawej) i Katarzyna Bochenek ze swoimi wychowankami – XIII Festiwal Sportu 2013r.

Różnorodność konkurencji i ich indywidualne dopasowanie do możliwości uczestników pozwalała naszym zawodnikom wykazać się swoimi umiejętnościami w sportowej rywalizacji.
Każda z edycji Festiwalu Sportu była wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju – pełna atrakcyjnych nagród, zarówno indywidualnych jak i zespołowych. Miłym gestem było wręczanie nagród fair play oraz upominków wszystkim zawodnikom. Po rozgrywkach zawsze mogliśmy liczyć na poczęstunek – ta chwila stała się dobrą okazją do nawiązywania nowych znajomości przez podopiecznych, a także wymiany doświadczeń wśród opiekunów. Wiele emocji wywierały również na naszych podopiecznych pokazy artystyczne i zabawy, które towarzyszyły każdemu spotkaniu.
Nie wspomniałam jeszcze o najważniejszym – o osobie odpowiedzialnej za organizację Festiwalu – Małgorzacie Majce. Ta wspaniała, sympatyczna i ciepła osoba wraz z całym swoim zespołem (koleżanki, koledzy, wolontariusze) dbała zawsze o każdy szczegół zawodów, a bezpieczeństwo uczestników było dla Małgosi priorytetem.
Ta coroczna impreza, choć tak wiele się ich odbyło zawsze była ciekawa i zaskakiwała pozytywnie naszych wychowanków. Z każdej z nich wracali bogatsi o nowe doświadczenia .
Za to bardzo dziękujemy!
Gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszej pracy!

Ewa Spyra- Mielniczek
Katarzyna Bochenek
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 3 w Krakowie

 Organizowany przez 15 lat Festiwal Sportu został nagrodzony złotą statuetką Słoneczniki 2015 w plebiscycie portalu CzasDzieci.pl na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci

 

Autorami wspomnień są Maria Kluba, Anna Mazur, Małgorzata Ciężadło, Ewa Spyra-Mielniczek, Katarzyna Bochenek, Stanisław Smelcerz i Paweł Bukowiec – nauczyciele wychowania fizycznego, pełni pozytywnej energii pasjonaci sportu oraz niestrudzeni propagatorzy różnych form aktywności fizycznej i rekreacji ruchowej wśród młodzieży niepełnosprawnej.

Facebooktwitter