Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Celem programu jest wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji kreatywnych i technicznych.

W ramach Laboratoriów Przyszłości Szkoła Podstawowa nr 5 Specjalna działająca w Zespole Szkół im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce otrzymała wsparcie w kwocie 30 000,00 złotych, dzięki któremu wzbogacona została baza dydaktyczna szkoły.  Zakupiony w ramach programu nowoczesny sprzęt uatrakcyjni zajęcia edukacyjne i rewalidacyjne oraz pozwoli rozwijać zainteresowania uczniów na zajęciach pozalekcyjnych.

Pierwsze kroki „Laboratoriów Przyszłości”

Program „Laboratoria Przyszłości” zagościł w naszej szkole od pierwszego września 2022r. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W ramach programu został zakupiony sprzęt pozwalający uatrakcyjnić zajęcia szkolne, co  znacząco wpływa na aktywność uczniów, pobudza ich kreatywność oraz sprzyja rozwijaniu zainteresowań.

Uczniowie oddziału 8U wraz z wychowawcą poznali budowę oraz sposób działania długopisu 3D. Wykorzystując długopis i szablony liter, uczniowie stworzyli przestrzenne inicjały swojego imienia. Pracując z długopisem ćwiczyli koncentracji uwagi, cierpliwość, doskonalili umiejętność koordynacji wzrokowo – ruchowej oraz usprawniali motorykę małą. Praca z długopisem okazała się niełatwym wyzwaniem, ale uczniowie chętnie podejmą je kolejny raz. Życzymy im powodzenia.

Pirograf w „Laboratoriach Przyszłości”

Uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczą w inicjatywie edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem inicjatywy jest wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka
i matematyka).

Uczniowie szkoły podstawowej korzystają z pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu podczas różnych zajęć edukacyjnych np. uczniowie klas 5L i 8L podczas lekcji techniki, pod czujnym okiem nauczyciela szkolili się w obsłudze pirografu, czyli wypalarki do drewna. Zadanie wykonywane przez uczniów było wieloetapowe i obejmowało: wybór i wyszukanie  w internecie odpowiedniego wzoru, drukowanie wzoru, odbijanie go na drewnie, wypalanie przy użyciu pirografu oraz kolorowanie powstałego obrazka. Młodzież usprawniała więc koordynację wzrokowo – ruchową oraz motorykę małą, a także ćwiczyła koncentrację uwagi. Zadanie, choć trudne, zakończyło się sukcesem – usatysfakcjonowani uczniowie zabrali do domu wytwory swojej pracy.

Gotowanie

Wspólne gotowanie, pieczenie, smażenie i przygotowywanie zdrowych posiłków cieszy naszych uczniów w szkole na co dzień. Dzięki programowi „Laboratoria Przyszłości” szkoła została zaopatrzona w nowe sprzęty i urządzenia kuchenne, które chętnie wykorzystywane są przez dzieci i młodzież w pracowniach. Aktywności kulinarne pozwalają rozwinąć wiele umiejętności. Uczniowie czytają przepisy, odmierzają, a czasami przeliczają ilości produktów, rozwijają motorykę małą i koordynację wzrokowo-ruchową, a także pobudzają wszystkie zmysły. Uczą się samoobsługi oraz zasad bezpiecznego korzystania z narzędzi. Podczas zajęć kulinarnych uczniowie wraz z opiekunami przygotowali już m. in. zupy (rosół, marchewkową itp.), sałatki (owocową, warzywną itp.), pizzę, frytki, hot-dogi, tosty, naleśniki, ciasteczka owsiane, frittatę z papryką i ziemniakami, świąteczne pierniki oraz wiele innych potraw. Zajęcia kulinarne sprawiają uczniom wiele radości, a „wisienką na torcie” jest możliwość konsumpcji.

„Laboratorium audio-video”

Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas związany z tradycjami i obrzędami. W związku z tym w grudniu, jak co roku o tej porze, w naszej szkole odbyły się Jasełka. Za każdym razem mają one inną, niepowtarzalną oprawę artystyczną. W role aktorów wcielili się uczniowie wraz z nauczycielami. To wspaniałe wydarzenie zostało nagrane oraz sfotografowane z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości”.