Ciekawi goście w naszej szkole

„Słyszałem i zapomniałem.
Widziałem i zapamiętałem.
Zrobiłem i zrozumiałem”
Konfucjusz

Od lutego 2015 roku do końca roku 2016 w naszej szkole realizowana była innowacja pedagogiczna pt: “Ciekawi goście w naszej szkole”. Główną jej ideą  było wspomaganie wszechstronnego rozwoju uczniów z niepełnosprawnością intelektualną poprzez rozwijanie zainteresowań, doskonalenie umiejętności poznawczych oraz stymulowanie rozwoju emocjonalnego. Zajęcia te mały również znaczenie terapeutyczne. Niosły ze sobą duży ładunek emocjonalny tzn. uczniowie bardzo przeżywają spotkania z nowymi ludźmi, angażują się emocjonalnie co powoduje łatwiejsze zapamiętywanie i uczenie się konkretnych umiejętności i zachowania w zupełnie nowych dla nich sytuacjach.

Cele szczegółowe:
–  rozwój zainteresowań uczniów pod kątem poznawania rożnych zawodów i pasji innych ludzi.
– rozwijanie zdolności koncentracji uczniów na przekazywanych treściach poprzez wykorzystanie przekazu multikanałowego
– rozwijanie i pogłębienie umiejętności nawiązywania prawidłowych relacji społecznych poprzez uczestnictwo w zajęciach z uczniami rożnych zespołów klasowych
– stymulacja poszczególnych zmysłów u uczniów poprzez oddziaływanie głosem, obrazem, fakturą, kolorem
– rozwijanie postawy otwartości i tolerancji poprzez kontakt z osobami o nietuzinkowych pasjach i zainteresowaniach
– edukacja prozdrowotna poprzez propagowanie aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i w ruchu
– popularyzacja zdrowej rywalizacji, konsekwencji w dążeniu do celu poprzez prezentację osiągnięć zaproszonych gości
– poszerzanie zakresu zainteresowań uczniów dzięki zapoznaniu ich z rzadziej spotykanymi profesjami i zainteresowaniami gości
– ukazanie wartości i znaczenia pracy
– poznanie nazw, pojęć dotyczących kolejnych zawodów i pasji
– podnoszenie poziomu akceptacji siebie i innych ludzi dzięki rozszerzeniu horyzontów poznawczych w szczególności u uczniów z lekką niepełnosprawnością intelektualną
– rozwijanie wyobraźni uczniów, zachęcanie do twórczego myślenia poprzez nowe bodźce, pojęcia, prezentacje określonych sposobów zachowania
– wyrabianie dobrych nawyków (przywitanie, pożegnanie, dbanie o czyjąś własność).

Autorzy innowacji: Kinga Biel, Paulina Szyszkowicz

W świecie pszczół

Uczniowie podczas spotkania z panem Pawłem Krawczykiem – człowiekiem zakochanym w pszczołach dowiedzieli się o życiu tych pracowitych owadów, ich pracy, znaczeniu w przyrodzie.

czytaj

W świecie boksu

W tym miesiącu w ramach spotkań „Ciekawi goście w naszej szkole” odwiedził nas pan Robert Chuchro – pasjonat sztuk walki, trenujący na co dzień w Szkole Walki Drwala w Krakowie.

czytaj

Wiatr w plecy

Zainteresowania pozytywnie oddziałują na człowieka. Kształtują jego indywidualność, umożliwiają lepiej zrozumieć samego siebie. Mówi się, że każdy powinien posiadać własną pasję, hobby, które poprawia naszą wyobraźnię

czytaj

Wspaniali goście

W ramach cyklu spotkań “Ciekawi goście w naszej szkole” odwiedzili nas niezwykli goście – Zespół Pieśni i Tańca Mietniowiacy prowadzony przez panią Marię Idzi.

czytaj

W podwodnych głębinach

Ciepłe promienie słońca, rafy koralowe, kolorowe ryby, nurkowanie w przejrzystej wodzie…rozmarzyliśmy się dziś w szkole podczas wizyty naszych niezwykłych gości: Pawła Staniszewskiego i Pawła Rozmusa – nurków ze Stowarzyszenia Centrum Turystyki Podwodnej NAUTICA.

czytaj

Szermierka- sport dla każdego

Srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Pekinie Radosław Zawrotniak oraz Beata Tereba-Zawrotniak, utytułowana zawodniczka i reprezentantka Polski w szermierce odwiedzili naszą szkołę 05.03. 2015r. w ramach spotkań „Ciekawi goście w naszej szkole” .

czytaj

W krainie Wschodzącego Słońca

13 lutego  uczniowie naszej szkoły mieli okazję wyruszyć w niezwykłą podróż po Krainie Wschodzącego Słońca razem z naszym gościem – Tomaszem Treppa, który przyjechał do nas z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

czytaj

W prawo zwrot!

W czwartek 11 grudnia w ramach cyklu spotkań “Ciekawi goście w naszej szkole”odwiedził nas pan ppłk Grzegorz Cieśnikowski emerytowany zawodowy żołnierz z 30-letnim stażem pracy w armii.

czytaj

Podniebna podróż

W ramach cyklu spotkań “Ciekawi goście w naszej szkole” nasi uczniowie wyruszyli w podniebną podróż razem ze skoczkami spadochronowymi Anną Lis i Robertem Sitarzem.

czytaj