„Teatr Rodziców z mocą terapii”

Teatr zaczął się tworzyć w 2014 roku. Pomysł na stworzenie takiej formy aktywności rodziców niepełnosprawnych dzieci zrodził się w głowach wspaniałych nauczycielek, a zarazem reżyserek naszych spektakli – Kingi Biel i Pauliny Szyszkowicz. To one wybierały i proponowały repertuar, poświęcały czas na zorganizowanie prób, dopinały wszystko na „ostatni guzik”, a swoim zaangażowaniem i kreatywnością mobilizowały „aktorów” do działania.
Pierwsze spektakle jakie miały miejsce to : „ Kopciuszek” w 2015 r. i „Królewna Śnieżka” w 2016 r.
Moja przygoda z teatrem zaczęła się w styczniu 2017 roku przygotowaniami do spektaklu „Zamieszanie w krainie bajek”. Nie przypuszczałam wtedy, że tak bardzo się zaangażuję i sprawi mi to tak wiele radości i przyjemności.
Początkowo – chyba jak większość rodziców tworzących tę grupę teatralną– nieco się wstydziłam i byłam skrępowana, jednak po paru próbach we wspaniałym towarzystwie, nabrałam odwagi, a w mojej głowie pojawiło się wiele pomysłów na wykreowanie roli jaką odgrywałam. W końcu próby stały się sposobem na wyrwanie z szarej codzienności, na przełamanie rutyny, problemów i wszystkiego tego, co powodowało frustracje i zakłopotanie. To był również czas, kiedy my rodzice, mogliśmy wymieniać między sobą poglądy na temat naszych dzieci, dzielić się troskami, spostrzeżeniami i wiedzieliśmy, że jesteśmy rozumiani , szanowani i nikt nie powie, że dramatyzujemy albo wyolbrzymiamy problemy – bo kto lepiej zrozumie rodzica niepełnosprawnego dziecka , niż jemu podobny… Te spotkania stały się dla nas swego rodzaju terapią.
Początkowo spektakle skierowane były tylko do publiczności jaką tworzyła społeczność Zespołu Szkół imienia Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce, a szczególnie do naszych pociech. Jednak po pierwszych sukcesach, pojawił się pomysł, aby poszerzyć grono publiczności. Zostali zaproszeni goście z ośrodków i szkół o podobnym charakterze jak nasza placówka… i nie tylko. Tłumnie przybywały nasze rodziny i znajomi.

Przedstawienie “Księżniczka na ziarnku grochu”

W 2018 roku do ekipy reżyserskiej dołączyła pani Anna Piwowarczyk, która również wspaniale wcieliła się w reżyserkę i wspomagała nasze działania. W tymże roku pojawił się na afiszu „Kot w butach”, wtedy chyba najwięcej czasu poświęciliśmy na przygotowanie rekwizytów. Wrażenia ze spotkań, podczas których wykonywaliśmy własnoręcznie karetę, były bezcenne – burza pomysłów, pracowitość, wytrwałość, wspaniała współpraca, a przede wszystkim świetny humor. Chciało się żyć i tworzyć!!! Część strojów również wykonywaliśmy własnoręcznie, co sprawiało nam ogromną przyjemność. Kto nie miał pomysłu albo czasu, zawsze mógł skorzystać z wypożyczalni kostiumów. Efekty tej naszej wspólnej, rodzicielskiej współpracy przekroczyły nasze najśmielsze oczekiwania. Okazało się, że zainteresowanie naszymi spektaklami było ogromne i powstała konieczność, aby grać dwukrotnie – pierwszy raz, tradycyjnie dla naszych dzieci i społeczności szkolnej podczas obchodów „Dnia Patrona Szkoły”, a drugi raz dla przybyłych gości. Co roku publiczność poszerzała się. Czasami zastanawialiśmy się, czy na auli Kampusu Wielickiego pomieści się tak duża liczba osób.

Plakat teatralny – “Kot w butach”

W 2019 roku wystawiliśmy „Księżniczkę na ziarnku grochu” i znowu sukces –wielkie brawa, słowa uznania, żywiołowa publiczność, pamiątkowe zdjęcia, gratulacje, radosne buzie dzieciaków i satysfakcja, że rodzice dali radę.
Każdy z tych spektakli był wspaniale opracowany muzycznie, wokalnie, tanecznie, scenograficznie, dzięki ogromnej kreatywności reżyserek. To dzięki Nim, my rodzice mogliśmy się poczuć jak prawdziwi aktorzy i sprawić radość naszym dzieciom. To niesamowite uczucie, kiedy patrzy się ze sceny na uśmiechniętą buzię swojej pociechy, widzi się jej reakcję, zainteresowanie i uznanie – wtedy jeszcze bardziej chce się być „rodzicem aktorem”.

Aneta Wojciechowska

Autorką wspomnień jest pani Aneta Wojciechowska – niezwykła mama dwóch wspaniałych córek – Wiktorii i Nikoli, niezmiennie pełna inwencji, operatywna, życzliwa i angażująca się całym sercem w inicjatywy na rzecz szkoły, zawsze z entuzjazmem wspierająca nasze działania. 

Facebooktwitter