Szkolne Koło Szachowe

Niedawno, kilku uczniów naszej szkoły rozpoczęło przygodę z szachami. Chłopcy z klas: 3L, 4L, 7L z zaangażowaniem uczą się podstaw królewskiej gry. Znają już figury szachowe, ich wartości punktowe, sposoby poruszania się na szachownicy oraz taktykę bicia bierek przeciwnika. Doskonale wiedzą, czym różni się „mat” od „pata”, podejmują niełatwe próby gry z zegarem szachowym. Swoje umiejętności doskonalą na platformie szachowej Chess Grow, rozwiązując liczne zadania szachowe, jak również rozgrywając wirtualne partie.
Trenują na zajęciach koła szachowego, jak również na świetlicy szkolnej pod kierunkiem pani Magdaleny Daty. Pod koniec listopada szachiści naszej szkoły wzięli również udział w I Międzyszkolnym Turnieju Szachowym w Krakowie, gdzie mieli okazję sprawdzić swe umiejętności w rozgrywkach z innymi, bardzo dobrymi zawodnikami. Obecnie przygotowują się do I Szkolnego Turnieju Szachowego, który odbędzie się już w styczniu. Warto zaznaczyć, że oprócz zdobywania nowej wiedzy szachowej, uczniowie ćwiczą pamięć, uwagę, koncentrację oraz logiczne myślenie. Ponad to trenują w praktyce respektowanie ustalonych reguł, przestrzegania regulaminu szachowego oraz zasady gry „fair play”. Grając w szachy doskonalą umiejętności społeczne takie jak: cierpliwość, wytrwałość, upór w dążeniu do osiągnięcia celu. Ważną rangę mają również nabywane preferencje emocjonalne, np. radość i satysfakcja z sukcesu, przyjmowanie z pokorą porażki w sytuacji przegranej. Przedstawione zalety, są namiastką wielu innych korzyści wypływających z rozgrywek szachowych.
Wszystkich chętnych uczniów, rodziców oraz pracowników szkoły zapraszamy na treningi szachowe, które odbywają się w piątki, od godziny 13.35.

Opracowała: J.Bielak

Facebooktwitter