Uczymy się i bawimy w domu – spędzanie czasu wolnego

Przedstawiamy Państwu kolejne propozycje na wspólną i radosną „domową świetlicę”.

• Dom dla lalek lub garaż
Najlepsze domki dla lalek to te zbudowane samodzielnie: w pudełku, w pufie, na półce, zbite z małych deseczek przez rodzica… Samo ich urządzanie może zająć godziny! Daj dziecku stare szmatki, klej, sznureczki, skrawki papieru, gąbkę… co tylko przyjdzie ci do głowy! Pomóż stworzyć plan: jakie pomieszczenia powinny być w domku? Gdzie umieścić kuchnię,
gdzie sypialnię, gdzie łazienkę? Projekt zróbcie razem, a później oddaj pole działania dziecku. Zachęcaj do samodzielnego podejmowania decyzji i prób działania. Kto zamieszka w takim domku? Lalki, a może krasnoludki? W identyczny sposób można zbudować wielopoziomowy garaż dla autek lub remizę strażacką – wystarczy tylko uruchomić wyobraźnię.
• ,,Myję zęby” praca plastyczna
Do wykonania potrzebujemy: kolorowy blok techniczny, klej, nożyczki, fasola biała, słomka. Z czerwonego kartonu wycinamy usta. W środek wklejamy różowy papier. Tak przygotowane usta naklejamy na żółtym kartonie. Naklejamy fasolę w 2 rzędach – zęby górne i dolne. Teraz czas przygotować szczoteczkę do zębów. Wycinamy biały prostokąt. Nacinamy cienkie paski, doklejamy do słomki tworząc szczoteczkę.

• Gra w skojarzenia
Zacznij zabawę, mówiąc dowolne słowo, np. „słońce”. Następnie dziecko mówi słowo kojarzące się z tym, co powiedziałaś, np. „gorąco”. Potem ty szukasz skojarzenia do „gorąco”, np. „lato”. I tak na zmianę („morze”, „piasek”, „babki”…).

• Książki
Książki to najbardziej zajmująca zabawa na świecie. Dziecko, które kocha czytanie i czyta samodzielnie, potrafi zniknąć na długie godziny, pogrążając się w świecie fantazji. Jeżeli nasze dziecko nie potrafi jeszcze czytać, warto wypróbować audiobooki . Ulubiony audiobook ma tę zaletę, że można go puszczać wielokrotnie. Dodatkowo można zachęcić, aby dziecko słuchając swojej ulubionej historii spróbowało ją np. namalować. Wtedy taka aktywność wciąga jeszcze bardziej! Zawsze można poczytać swoje ulubione ,, książki” razem z rodzicami.

• Kulodrom dla kulek
To świetna zabawa dla młodszych dzieci a zarazem kreatywne wyzwanie dla dzieci starszych. Na pewno macie w domu jakieś małe piłeczki ping- pongowe albo kauczukowe kulki. Zbudujcie więc dla nich tor- zjeżdżalnie. Do tej zabawy potrzebujecie dowolną taśmę klejącą, butelki, kartoniki, rolki, rurki oraz wszystko, co można wykorzystać do tworzenia toru dla kulek.
Taki tor można zbudować na ścianie, w łazience czy na stole. Tworzenie go może być frajdą dla dzieci oraz naprawdę kreatywną zabawą. Sprawdzanie czy kulki przez niego przelatują natomiast dostarcza mnóstwa radości.

• Galaktyka w słoiku
A może macie ochotę zamknąć kosmos w słoiku? Aby tego dokonać potrzebujecie: słoik wypełniony do połowy wodą, barwniki spożywcze, watę, brokat, patyczki do szaszłyków. Zacznijcie od zabarwienia wody w słoiku na niebiesko. Dodajcie watę do wysokości wody, wsypcie trochę brokatu i wymieszajcie. Następnie dolejcie wodę zabarwioną na czerwono, ponownie dodajcie watę i brokat. Galaktyka zamknięta w słoiku gotowa.

• Wyścig żółwi
Do tej zabawy będziecie potrzebować woreczków z grochem lub kaszą . Możecie je przygotowć z woreczków strunowych. Na podłodze ustalamy miejsce startu. Ustawiamy się na nim na czworakach. Każdy zawodnik ma na plecach balast w postaci woreczka. Każdy porusza się najszybciej jak potrafi. Gdy woreczek spadnie zaznaczamy miejsce dokąd żółw dotarł. Zawsze można poprawić swój rekord i mieć przy tym mnóstwo radości.

• Rysunki na plecach
Dziecko rysuje rodzicowi wymyślony kształt na plecach a zadaniem rodzica jest odgadnąć co narysowało. Później zamieniamy się rolami. Musimy pamiętać, że dzieci czerpią dużą przyjemność z takich zabaw w bliskim kontakcie z rodzicem.

Przyjemnej zabawy życzą wychowawcy szkolnej świetlicy: B.Banaś, A.Drozdek, J.Gorczyński,Ł. Grądalski, G. Koszler, M.Pacura, M.Tokarz

Facebooktwittergoogle_plus