Uczymy się i bawimy w domu – propozycje zajęć rewalidacyjno – wychowawczych

Przykłady ćwiczeń manualnych, manipulacyjnych oraz koordynacji ruchowej z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku w domu.

Ćwiczenie 1
Przygotowujemy kilka rolek papieru toaletowego oraz kosz lub większy pojemnik. Siadamy w pewnej odległości od pojemnika/kosza i staramy się celnie wrzucać rolki papieru do kosza. Odległość można regulować w zależności od możliwości, papier również można zastąpić innym przedmiotem.

Ćwiczenie 2
Z tym samym papierem możesz zbudować wieżę lub piramidę.

Ćwiczenie 3
Przygotowujemy szczypce kuchenne takie jakie mamy w domu drewniane, plastikowe lub metalowe oraz makaron lub inną rzecz, którą będzie można chwytać szczypcami. Potrzebny będzie też jakiś pojemnik do którego będziemy starać się przekładać przedmioty.
Ćwiczenie możemy też wykonać używając jedynie ręki. Dziecko z pomocą rodzica stara się chwycić przedmiot i przełożyć do pojemnika.

Ćwiczenie 4
Będziemy potrzebować rolkę po ręczniku papierowym lub toaletowym oraz rurki do picia lub kredki. W rolce robimy kilka otworów i staramy się powkładać rurki lub kredki w zrobione otwory a potem je wyciągać.

Opracowała: A. Bochenek

Facebooktwittergoogle_plus