Październik – miesiąc AAC

W ostatni weekend września w naszej szkole odbył się „Praktyczny kurs alternatywnych i wspomagających metod komunikacji (AAC)” prowadzony przez panią Ewę Przebindę. W szkoleniu wzięło udział piętnastu nauczycieli naszej szkoły.
W trakcie dwóch dni pogłębialiśmy naszą wiedzę na temat możliwości porozumiewania się osób niemówiących. Poznaliśmy sposoby dobierania słownictwa dla użytkowników AAC, sposoby tworzenia tablic z wykorzystaniem symboli, a także mogliśmy usłyszeć kilka pomysłów na wprowadzanie AAC w trakcie zajęć w klasie. Szkolenie miało wymiar praktyczny, dlatego też w działaniu tworzyliśmy własne tablice, plany aktywności i plany dnia.
Pani Ewa odpowiedziała na wiele nurtujących pytań, dzięki czemu nasza wiedza poszerzyła się o informacje jak zacząć pracę z osobami niemówiącymi, dlaczego tak ważne miejsce w pracy nad komunikacją zajmuje zabawa, jak planować terapię z użyciem komunikacji wspomagającej. Mogliśmy również obserwować,jak przygotować symbole w z jednym z programów do edycji i drukowania symboli -MÓWik Print.
Pełni zapału, od poniedziałku zaczęliśmy edytować, drukować, laminować, wycinać symbole a wiedzę wprowadzać w życie. Miejmy nadzieję, że niebawem będziemy mogli się cieszyć pierwszymi efektami skutecznej komunikacji naszych uczniów nie tylko na lekcjach, ale także w domu, w spotkaniach z rówieśnikami, po prostu w codziennym życiu.

Zobacz:
mowik.pl
www.youtube.com/user/mowikaac

Opracowała: Elżbieta Markuc

Facebooktwittergoogle_plus