Poznajemy zawód kowala i zegarmistrza

Kolejne spotkanie w ramach innowacji pedagogicznej „Poznajemy zawody rzemieślnicze” przybliżyło uczniom charakterystykę dwóch wspaniałych zawodów : zegarmistrza i kowala. Podczas projekcji prezentacji multimedialnej poznaliśmy sposoby i techniki pracy zegarmistrza i kowala. Uczniowie dowiedzieli się, że kowal wytwarzając swoje produkty w metalu, musi wykazywać talent artystyczny, w przeciwnym razie nie jest w stanie pracować w tym zawodzie. Kowal przy pomocy obróbki cieplnej tworzy z metalu prawdziwe wytwory sztuki. Fakt, iż jest to rękodzieło sprawia, że każda rzecz, która wyszła spod ręki kowala jest unikatem.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja opisująca zawód zegarmistrza. Dzisiaj zegarmistrzowie nie skupiają się już na tworzeniu zegarków, ale raczej na ich naprawie i konserwacji. W tym celu zegarmistrz rozkręca cały mechanizm i bada go pod kątem możliwych wad. Kiedy awarię uda się odnaleźć, zegarmistrz musi z ogromną dokładnością wykonać niezbędne prace, używając w tym celu specjalnych urządzeń koniecznych w pracowni zegarmistrzowskiej. To m.in. wkrętak, lupa, pinceta, imak, furkadło i czopiarka…

Opracowała : J. Michałek-Balonek

Facebooktwittergoogle_plus