Konstytucja 3 Maja

,,Była wiosna, wiosna wkoło, nadszedł cudny maj,
Pełne pieśni każde sioło, świat się zmienił w raj !…
Hej, pamiętny ów dzień chwały – cudny „Trzeci Maj” !
Naród zgodny, silny, cały, chciał podźwignąć kraj!’’
R. Suchodolski

W tym roku obchodzimy szczególną, 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Historię tego ważnego dokumentu przybliżył nam film, który obejrzeliśmy w szkolnej auli 5 maja. Nasi uczniowie już po raz kolejny udowodnili swoje aktorskie zdolności i jak zwykle z entuzjazmem wcielili się w postaci związane z historią Polski w XVIII wieku. Były wiersze,piosenki, tańce i krótkie scenki przedstawiające życie w przedrozbiorowej Polsce. Pojawił się Kościuszko ze swoimi kosynierami, Jan Kiliński i Wojciech Bartos, tańczące Krakowianki i król Stanisław August Poniatowski. W prezentacji przedstawiono nie tylko postaci i wydarzenia, ale także uczucia im towarzyszące – nadzieję i radość związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja oraz rozpacz po jej upadku.
W filmowy projekt zaangażowały się klasy: 2L, 4L, 7UB, 1PPC, 2PPB oraz zespół rewalidacyjno – wychowawczy. Wszystkim młodym aktorom, ich wychowawcom, a szczególnie pomysłodawczyni zdalnej akademii, pani Sabinie Baran, należą się duże brawa.

Facebooktwittergoogle_plus