Uczymy się i bawimy w domu – propozycje zajęć rewalidacyjno – wychowawczych

Zabawy z wodą.
Woda jest fantastycznym materiałem terapeutycznym. Jej największą zaletą jest to, że nie posiada formy, kształtu ani konkretnego koloru, nie można się nią pobrudzić i nie ma nieprzyjemnej konsystencji. Z uwagi na te cechy woda jest dla dziecka bezpieczna.
Zabawy z wodą działają uspokajająco i wyciszająco, oddziałują również na różne zmysły dziecka.
• Najprostsza forma zabawy z wodą to przelewanie, Dajemy dziecku miskę z letnią wodą i kilka kubków, butelek, pojemników. Zachęcamy aby dziecko przelało wodę z miski. Może to zrobić za pomocą rąk, łyżki, chochelki.
• Zabawy termiczne – dajemy dwie miski z wodą: jedna z ciepłą, druga z zimną. Zachęcamy aby dziecko moczyło ręce najpierw w jednej misce, później w drugiej.
• Zabawa z gąbkami – miska z wodą i zestaw kolorowych gąbek o zróżnicowanej fakturze – dziecko namacza gąbki, wyciska je, obserwuje cieknące strumyki;
• Zabawa z pianą – miska z wodą i płynem do kąpieli lub płynnym mydłem stwarza również wiele możliwości – pianę można nabierać w dłonie, rozprowadzać po przedramieniu, blacie stołu, powierzchni kartonu, folii, „ukryć” w niej różne przedmioty, zdmuchnąć, obserwować jak narasta, wąchać, włożyć do pojemnika – możliwości jest wiele.
• Słuchanie bulgotania wody – dmuchanie do wody przez rurkę (jeśli dziecko nie jest w stanie tego wykonać, wykonuje to rodzic a dziecko słucha).
• Światło na wodzie – dziecko obserwuje pływające w misce z wodą świeczki.
• Smakowanie wody – można podawać dziecku wodę czystą lub z różnymi dodatkami, np. z sokiem z cytryny czy pomarańczy.
• Zamrażanie wody – korzystając z właściwości wody do zamrażania możemy nadać jej kształt, formę oraz kolor. Możemy mrozić wodę w kostkach dodając do niej odrobinę barwnika. Rysunki wykonane takimi barwnymi kostkami lodu są jedyne w swoim rodzaju. Możemy również zamknąć w kostkach lodu smaki lub zapachy. Pamiętajmy jedynie, że dzieci nadwrażliwe dotykowo niekoniecznie będą czerpać przyjemność z takiej zabawy. Należy wtedy tak pokierować zabawą aby znalazło się w niej coś motywującego dziecko, np. można zamrozić w wodę z malutkimi zabawkami (choćby z kinder niespodzianek).

Opracowała: G.Koszler

Facebooktwittergoogle_plus