Mądra Szkoła Czyta Dzieciom

Mądra Szkoła Czyta Dzieciom

W październiku 2014 roku nasza szkoła rozpoczęła współpracę z Fundacją ABCXXI “Cała Polska czyta dzieciom”, poprzez udział naszej placówki w programie “Mądra szkoła czyta dzieciom”. Ideą tego programu jest codzienne czytanie dzieciom dla przyjemności.

Jednym z punktów programu jest codzienne czytanie  uczniom. Wedle założeń wychowawcy klas szkoły podstawowej realizują ten punkt codziennie, poświęcając 10 – 15 minut na pierwszej godzinie lekcyjnej. Natomiast wychowawcy klas gimnazjalnych czytają na godzinach wychowawczych.

Osobą odpowiedzialną za realizację programu jest p. Kinga Biel, która czuwa nad przygotowaniem uroczystości, konkursów w ramach akcji oraz prowadzi „Klub Czytających Motyli”, który spotyka się w każdy piatek o godzinie 12.30 w świetlicy szkolnej. Podczas tych spotkań czytane są na głos książki, po czym organizowane są zajęcia plastyczne, ruchowe lub inne zabawy wokół przeczytanego tekstu.

Nauczyciele naszej szkoły sumiennie wywiązują się z tego zadania. Wybierają publikacje ze Złotej Listy Książek Fundacji lub zgodnie z możliwościami i zainteresowaniami czytelniczymi uczniów.

Cała Polska czyta dzieciom to społeczna akcja reklamowa rozpoczęta przez Fundację ABCXXI, mająca na celu rozpropagowanie czytelnictwa wśród małych dzieci i ich rodziców. Celem akcji jest zachęcanie rodziców, wychowawców i innych dorosłych, do codziennego, co najmniej 20-minutowego czytania dzieciom. Fundacja przypomniała jednocześnie o potrzebie kontrolowania ilości i jakości programów telewizyjnych oraz gier komputerowych, które w życiu przeciętnego dziecka zajmują coraz więcej czasu.

WARTO CZYTAĆ! Czytanie to doskonała forma kontaktu z dzieckiem, znakomity sposób zaspokajania jego potrzeb emocjonalnych. Dziecko słucha wówczas głosu zaangażowanego w czytanie rodzica lub nauczyciela, może obserwować jego mimikę i gesty. Jest to świetny czas do wspólnej zabawy i śmiechu, ale też do prowadzenia rozmów. Często dzieci zadają pytania, aby upewnić się, czy dobrze zrozumiały treść książki, poznać znaczenie słów lub mają skojarzenia z poruszanymi tematami.

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia strony akcji www.cpcd.pl

Motyle znowu razem…

Wszyscy stęskniliśmy się już bardzo za naszym wspólnym czasem, dlatego w myśl zasady „jak się chce to wszystko można” postanowiliśmy, że nasze czytelnicze spotkania Klubu Książkowych Motyli

czytaj

Zdrowy Ząbek

W dniu 24.05.2018r. dzieci z Klubu Książkowych Motyli odwiedziła pani Dorota Maliszewska – asystentka stomatologa.  Na początku opowiedziała dzieciom, co należy robić, by mieć piękne i zdrowe zęby:

czytaj

Na ratunek!!

„W zdrowym ciele zdrowy duch” /Deciumus Junius Juvenalis/ W poniedziałek dzieci z Klubu Książkowych Motyli, odwiedzili ratownicy medyczni.

czytaj

Palcem po mapie – Austria

„Kraj gór i strumieni” – to właśnie tym mianem Austriacy nazywają swoją ojczyznę w słowach hymnu narodowego. Dzięki spotkaniu z panem Kelvinem Mitregą w ramach cyklu „Palcem po mapie”

czytaj

W bibliotece

W słoneczny piątek 18 grudnia klasy VUA, VUB, VIU odwiedziły po raz kolejny Miejską Bibliotekę Publiczną w Wieliczce. Spotkanie miało charakter zimowo- świąteczny.

czytaj

Seniorzy dzieciom

„Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą,jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie(…)” Jim Trelease

czytaj

Klub Książkowych Motyli

W bieżącym roku szkolnym w ramach kontynuacji akcji “Mądra szkoła Czyta Dzieciom” uczniowie klas technikum z zaprzyjaźnionego z naszą szkołą nie od dziś PCKZiU w Wieliczce regularnie będą pochylać się nad książką wspólnie z naszymi Motylkami

czytaj

Klub Motyli Książkowych

Nasze uczestnictwo w Kampanii Społecznej Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz w akcji „Mądra szkoła czyta dzieciom” zobowiązuje, ale jest to naprawdę przemiły obowiązek.

czytaj