Patchwork – niezwykła sztuka łączenia

Patchwork tradycyjny to metoda szycia polegająca na zszywaniu małych kawałków tkanin o geometrycznych kształtach w jedną całość – jej efektem jest całkowicie nowy wzór. Patchworkowe prace były tematem kolejnego spotkania w ramach innowacji “Arcydzieła rękodzieła”, które odbyło się w gościnnych progach pracowni artystycznej “Sztuka Łączenia” w Krakowie. Zanim spróbowaliśmy naszych sił w szyciu patchworkowych woreczków, wysłuchaliśmy uważnie instruktażu prowadzącej zajęcia pani Ani, dotyczącego bezpiecznej obsługi maszyny do szycia. Już po kilku próbach doskonale wiedzieliśmy jak uruchomić maszynę, czym jest stopka, jak szybko przeciąć nitkę, jakie rodzaje ściegów można wykonać i jak szybko można zszywać tkaniny (niektórzy preferowali szycie na „zwolnionych” obrotach, niektórzy zdecydowanie ekspresowe…). Potem była już wspaniała zabawa – najpierw komponowanie wzorów naszych woreczków, a następnie zszywanie poszczególnych elementów. Na zakończenie pani Ania pomagała w szyciu „tunelu” i umocowaniu tasiemek do wiązania woreczka. Efekt naszej pracy był imponujący! Na pewno jeszcze wrócimy do tej niezwykłej pracowni, która tak wspaniale łączy tkaniny i … ludzi.
Opracowała: M. Majka
Facebooktwitter