Święty Mikołaj – okładka do książeczki

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów do czytania i konkursu „ Mój Św. Mikołaj”- okładka do książeczki.
W literaturze całego świata jest mnóstwo książeczek o Św. Mikołaju. Cechuje je barwna kolorystyka , krótkie opowiastki, bo przecież najważniejszy jest On- Święty Mikołaj. Nie wszyscy pewnie wiecie, że na dalekiej północy, w domu otoczonym zewsząd śniegiem i lodem, znajduje się siedziba Mikołaja. Tak, tego samego, który rozdaje dzieciom prezenty w dzień swego święta, czyli 6 grudnia. Mikołaj, choć to może wydać się dziwne niejednemu z Was, mieszka od wieków w tej zimnej, choć pełnej czarów krainie. I od dawna też stara się sprawić, by ten jeden wieczór miał dla dzieci niezwykły smak. Smak radości, niespodzianki i ciepłego uśmiechu… Mikołaj lubi też opowiadać o tym, jak zmieniał się świat, ludzi oraz samo święto! Bohaterami tych opowieści bywają dzieci, skrzaty, zwierzęta i sam Mikołaj. Usiądźcie i posłuchajcie „Rodzinnych opowiastek o Świętym Mikołaju”.

A teraz wspólna zabawa z rodzicami-wykonajcie własnego Mikołaja jako okładkę do książeczki.
Będą potrzebne;
• papier kolorowy (czerwony, biały, beżowy), kartka z bloku papieru złożona na pół
• czarny flamaster
• klej
• nożyczki
Z czerwonego papieru wytnijcie trójkąt. Z białego –  półkole. Natnijcie je przy brzegu i przyklejcie na środek trójkąta. Z beżowego papieru wytnijcie drugie, nieco mniejsze półkole – będzie to twarz Mikołaja. Doklejcie oczy i wąsy a na koniec – pompon i pasek. Mikołaj gotowy! Naklejcie Mikołaja na pierwszej stronie kartki- będzie to nasza okładka do książeczki. Na drugiej kartce narysujcie historyjkę o Mikołaju. I już cała książeczka. Piękne wasze Mikołajki przynieście do biblioteki- ocenimy i zrobimy wystawę. Miłej zabawy!

(wzór Mikołajka ze strony: https://czasdzieci.pl/inspiracje/id,6510758.html )

Opracowała:  M.Sitko

 

Facebooktwittergoogle_plus