„Naturalnie zdrowym być” czyli kilka słów o ziołach

Dnia 8 czerwca uczniowie klas starszych: 6L, 1Gż, 1GA, 2Gż, 3G, 3Gż, 1PP, 2PP, 3PP uczestniczyli w spotkaniu z farmaceutą – panią Anną Janus. W pierwszej części prelekcji p. Ania opowiedziała o roślinach, które mają niezwykłe właściwości lecznicze. Uczniowie zapoznali się z ich wyglądem, zapachem oraz dolegliwościami, które leczą. W drugiej części uczniowie wykonywali w grupach zadania. Pierwsze z nich polegało na odgadnięciu nazw roślin umieszczonych w woreczkach (w formie ziół do zaparzania). Wszyscy doskonale rozróżnili szałwię, len, miętę i lipę. Drugie zadanie – połączenie roślin z dolegliwościami, które leczą przysporzyło trochę kłopotu nie tylko uczniom… Zdaliśmy się na pomoc p. Ani.
W ostatniej części pani Ania przypomniała, że w aptece są wykonywane na zamówienie np. maści. Postanowiliśmy zrobić własną maść… Uczniowie ochoczo mieszali wazelinę z olejkiem mięty w specjalnym naczyniu – moździerzu przekonując się, że nie tak łatwo uzyskać jednolitą konsystencję.
Serdecznie dziękujemy p. Ani za ciekawe spotkanie!

Opracowała: M. Pacura

Facebooktwitter