“Wycieczka do Muzeum Fonografii w Niepołomicach”

W minioną środę uczniowie klasy 7U, 8UB, 2PP oraz 2PPA odwiedzili otwarte w 2011 roku Muzeum Fonografii w Niepołomicach. Mieści się ono nieopodal zamku, w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa. Mieliśmy tutaj okazję poznać historię zapisu i odtwarzania dźwięku – pierwszy fonograf, tubowe gramofony, radioodbiorniki, adaptery, magnetofony, telewizory i walkmany. Wszystkie eksponaty przedstawione były w układzie chronologicznym, na tle mieszkalnych wnętrz charakterystycznych dla poszczególnych okresów, począwszy od salonu z przełomu XIX i XX wieku poprzez niemal wszystkie dekady ubiegłego stulecia. W ostatniej sali, zapadając się w miękkich pufach można było posłuchać muzyki wybranej z ponad dwóch tysięcy płyt winylowych. Niezapomniane przeboje w wykonaniu Maryli Rodowicz, Abby i zespołu Goombay Dance Band porwały nas do tańca i tak zwiedzanie muzeum zakończyliśmy zabawą taneczną.

Opracowała: M. Majka

Facebooktwitter