Lekcja biblioteczna- test wiadomości o Polsce

11 listopada 1918 r. – Narodowe Święto Niepodległości Polski

Ojczyzna wolna, znowu wolna!
Tak bije serce, huczą skronie!
A Biały Orzeł w słońcu kwiatów
Przyleciał, by go ująć w dłonie.
Zawsze był z nami – ptak wspaniały
Choć czasem ktoś odszedł daleko…
Bronił tej ziemi, bo ją kochał
Sercem pokoleń już od wieków.
Dziś w całej Polsce brzmi Mazurek…
Dzisiaj radości kanonada!
Witamy wszyscy Niepodległość
I Jedenasty Listopada…
(Ryszard Przymus “Ojczyzna wolna”)

11 listopada obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości. Upamiętnia ono odzyskanie przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku, po 123 latach niewoli (1795–1918). Święto zostało ustanowione w kwietniu 1937 roku. Dzień 11 listopada jest datą symboliczną, odnoszącą się do terminu zakończenia I wojny światowej. Związane jest to również z powrotem do Warszawy marszałka Józefa Piłsudskiego, który wcześniej przebywał w niewoli w Magdeburgu. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Listopad 1918 r. był dopiero początkiem budowy niepodległej Polski i początkiem walki o jej granice.

Dla utrwalenia wiadomości o naszym kraju przygotowałam dla was krótki TEST o Polsce, który na pewno nie sprawi nikomu trudności.

Facebooktwitter