Uczymy się i bawimy w domu – zajęcia świetlicowe

Przedstawiamy kolejne pomysły na spędzanie czasu wolnego w domu.

Frotaż liści
Do zabawy potrzebujemy liście, najlepiej duże, kartki, kredę, suche pastele lub węgiel. Pod kartkę kładziemy liść, a następnie pocierając kartkę położonym na płasko węglem lub kredą odciskamy fakturę liścia. Mieszając różne kolory możemy uzyskać niesamowite efekty.

Jeż na słodko
A gdyby tak zrobić jeża, którego można by zjeść? Obieramy górną część gruszki – to będzie pysk jeża, winogrona nakładamy na wykałaczki i wbijamy je w spód gruszki, wbijamy dwa goździki, aby zrobić oczy, kroimy oliwkę na pół i używamy jej do zrobienia nosa.

Jesienna pogoda – zabawa ruchowa z kostką do gry
Rodzic włącza muzykę, dziecko rytmicznie chodzi lub tańczy, następnie zatrzymuje muzykę, wtedy dziecko rzuca kostką i wykonuje polecenia (naśladuje ruchy) – w zależności od ilości
wyrzuconych oczek:
1 – idzie z parasolem, a wieje bardzo silny wiatr
2 – przeskakuje, chcąc ominąć krople deszczu
3 – skacze wymijając kałuże
4 – wylewa wodę z kaloszy
5 – idzie z rodzicem pod jednym parasolem w czasie ulewy
6 – zbiera kule gradowe do wiadra.
I znowu tańczymy przy muzyce.

Kamienne stworki
Kamienne stworki to zabawa plastyczna z wykorzystaniem elementów natury. Taka twórczośćnie tylko pobudza dziecięcą wyobraźnię, ale daje ogromne możliwości twórcze. Do zabawy potrzebujemy: nieco większe kamienie, elementy natury takie jak kamyczki, szyszki, żołędzie, gałązki, kasztany, łupiny kasztanów, kawałki suchych roślin, traw, liści itp. Dodatkowo przyda się kolorowa plastelina, guziczki, wstążeczki, pomponiki, kreatywne oczka, ale można je też zrobić z papieru lub plasteliny. Wszystkie elementy przyklejamy do kamienia kawałkami plasteliny. Możemy poprzymierzać różne fryzurki dla stworka, kapelusiki – pomyślcie jak chcielibyście, żeby wyglądał. Potem umocujcie kolejne elementy plasteliną: fryzurę, oczka, nosek i zastanówcie się z czego zrobić nóżki.Miś z liści
Jesień zachęca nas do spacerów… Możemy podczas nich nazbierać dużo skarbów: liści, kasztanów czy żołędzi. Jeśli uda nam się zebrać kolorowe liście możemy wykonać z nich śliczną pracę – słodkiego misia. Potrzebujemy jedynie papierowy talerzyk, klej, kasztana, białą i czarną kartkę na oczka i dużo dobrej energii do zabawy. Na papierowy talerzyk naklejamy listki. Od góry przyklejamy dwa liście, które mają przypominać uszy misia. Na środku tak przygotowanego talerzyka wklejamy kasztana, który ma być nosem. Doklejamy oczka i nasz miś jest gotowy.

Malowanie na czarnej kartce – kolory jesieni
Kolorowe, jesienne liście i drzewa namalowane na czarnym tle to pomysł na wyjątkową i bardzo twórczą pracę plastyczą. Do jej wykonania potrzebujemy: czarne kartki z bloku technicznego lub białe kartki pomalowane czarną farbą, kredki świecowe lub pastele (suche), ewentualnie kolorową kredę. Kiedy wszystkie materiały są gotowe, zaczynamy rysować jesienne kształty, a następnie rozcieramy kredki, pastele lub kredę palcem by uzyskać
artystyczny efekt.

Jesienne kolorowanki
Kolorowanka to zawsze dobry sposób na nudę – możecie wybrać jesienny obrazek i pokolorować go za pomocą myszy na ekranie waszego komputera!

Miłej zabawy życzą wychowawcy świetlicy szkolnej: A.Szybkowski, J.Gorczyński,
M.Pacura, M.Tokarz.

Facebooktwittergoogle_plus