Uczymy się i bawimy w domu – propozycje zajęć rewalidacyjno – wychowawczych

Przykłady ćwiczeń z zakresu motoryki dużej na przykładzie zajęć o charakterze rehabilitacyjnym.

Ćwiczenie 1
Proszę ułożyć dziecko na wałku w leżeniu przodem na wysokości klatki piersiowej, ręce ułożone z przodu, głowa na boku jednym bądź drugim, kończyny dolne zgięte w stawach kolanowych i biodrowych, delikatnym i spokojnym ruchem kołysz wałek w przód i w tył. W miarę możliwości dziecka można dążyć do uzyskania podporu na rękach.

Ćwiczenie 2
Podobne ćwiczenie można wykonać na piłce bujając dziecko w przód i w tył oraz na boki. Można również położyć dziecko na plecach w zależności jaką pozycję toleruje lepiej i w jakiej bardziej się rozluźnia.

Ćwiczenie 3
Proszę położyć dziecko na równym i twardym podłożu, kończyny dolne dziecka zgięte w stawach kolanowych i biodrowych (mogą być również wyprostowane w zależności od możliwości dziecka), siądź/uklęknij przodem do dziecka trzymając jego nogi między swoimi ( to pozwoli ci na ich stabilizację przy jednocześnie wolnych swoich rękach ), złap dziecko za ręce i powoli próbuj pociągając go za ręce podnosić tułów w kierunku siadu, uważnie obserwując co dzieje się z jego głową. Ważne jest, aby ruch ten był spokojny i skoordynowany, żeby dać dziecku możliwość na kontrolę położenia własnej głowy względem tułowia. Wystarczy minimalne oderwanie głowy od podłoża, aby tylko dać szansę ją kontrolować. Następnie powoli opuszczaj głowę w kierunku do podłoża.

Ćwiczenie 4
Proszę położyć dziecko na podłodze i zwinąć go w koc, ręce mogą być ułożone wzdłuż tułowia schowane w kocu lub ułożone nad głową poza kocem, w zależności od możliwości i preferencji dziecka. Powoli turlaj dziecko po podłodze w jedną i drugą stronę.

Ćwiczenie 5
Połóż dziecko na podłodze na plecach, kończyny dolne ugnij w stawach kolanowych i biodrowych a ręce ułóż tak jakby obejmowały obie nogi. Delikatnie kołysz dziecko w przód i w tył, jak również na boki tak jak kołyskę.

Ćwiczenie 6
Jest to ćwiczenie podobne do ćwiczenia pierwszego i drugiego tylko przy użyciu klinu rehabilitacyjnego. Jest nieco łatwiejsza i wygodniejsza opcja dla dziecka, jak również bardziej statyczna.

 

Życzymy powodzenia i wytrwałości w tym trudnym czasie. Proszę pamiętać, że są to tylko propozycje i jeżeli nie czują się Państwo na siłach, aby wykonywać tego rodzaju ćwiczenia można zawsze skorzystać i wykonać te, które doskonale sprawdzają się w przypadku Państwa dzieci.

Opracowała: A. Bochenek

Facebooktwitter