Uczymy się i bawimy w domu – propozycje zajęć rewalidacyjno – wychowawczych

Propozycja przygotowania ręcznie zrobionych gadżetów do zajęć mających na celu rozwijanie/ usprawnianie motoryki małej naszych uczestników zajęć:

GNIOTKI:
Wariant pierwszy – gniotek z żelatyny
Akcesoria potrzebne do wykonania gniotka:
• balon
• gorąca woda
• żelatyna
• kubek i łyżeczka do rozpuszczenia żelatyny
• pusta butelka po wodzie
• lejek
• cekiny, brokat
Wykonanie:
1. Do kubka wsypujemy 4-5 łyżeczek żelatyny i zalewamy gorącą wodą mieszając do jej rozpuszczenia (wody wlewamy około ¾ wysokości kubka). Tak przygotowaną miksturę odstawiamy do przestygnięcia.
2. Za pomocą lejka wsypujemy cekiny lub brokat do balona. Cekiny i brokat dodatkowo dadzą nam stymulację wzrokową ale jeśli nie mamy tego typu przedmiotów w domu lub nie chcemy tego robić – to nie jest to konieczne.
3. Do butelki po wodzie wkładamy lejek i przelewamy naszą przestudzoną (ale jeszcze płynną) – żelatynę.
4. Nadmuchujemy delikatnie balon z cekinami lub bez nich i obkręcamy końcówkę aby nie uciekło powietrze (jednak nie zawiązujemy balona).
5. Końcówkę nadmuchanego balona zakładamy na butelkę z żelatyną.
6. Gdy mamy założony balon na butelkę – odkręcamy końcówkę balona i wlewamy żelatynę do środka.
7. Po przelaniu zdejmujemy butelkę i pomału spuszczamy nadmiar powietrza z balona, tak aby żelatyna nam nie wypłynęła i zawiązujemy balon.
8. Mamy gotowy gniotek, którym można już manipulować w dłoni. W miarę upływu czasu, żelatyna będzie gęstnieć w środku i gniotek będzie zmieniał się w dotyku.
Link poglądowy do wykonania gniotka:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=124&v=s6vlAaFeIK8&feature=emb_logo

Wariant drugi – gniotek z kulek żelowych do kwiatów:
Akcesoria potrzebne do wykonania gniotka:
• balon
• miska
• woda
• kulki żelowe (hydrożele)
• pusta butelka po wodzie
Wykonanie:
1. Kulki żelowe (hydrożele) wsypujemy do miski i zalewamy zimną wodą (woda powinna mocno przykrywać kulki) – odstawimy do wchłonięcia wody i powiększenia objętości kulek. Zajmuje to około 2h ale można zrobić to na wieczór i zostawić na całą noc.
2. Gdy nasze kulki już wchłonęły wodę (jeśli został nadmiar wody, to ją odlewamy, tak aby zostały same kulki – można to zrobić przelewając kulki przez sitko), bierzemy pustą butelkę po wodzie i wsypujemy do niej nasze przygotowane hydrożele. Butelkę uzupełniamy mniej więcej do ¼ pojemności. *
3. Nadmuchujemy balon delikatnie, obkręcamy, tak aby powietrze nie uszło i nakładamy końcówkę na butelkę z kulkami.
4. Obracamy butelkę do góry nogami i potrząsamy, tak aby kulki przeleciały do balona. Najlepiej trzymać nałożoną końcówkę balona na butelkę palcami, aby podczas przesypywania kulek balon nam się nie zsunął.
5. Gdy mamy przesypane wszystkie kulki z butelki, zdejmujemy końcówkę balona, wypuszczamy nadmiar powietrza i zawiązujemy balon.
6. Gniotek jest gotowy do zabawy.
Link poglądowy jak wykonać gniotka:
https://www.youtube.com/watch?v=y2jP7q7XO5I
* Jeśli wyszedł nam nadmiar kulek, to możemy je również wykorzystać do stymulacji dotykowej lub ćwiczenia motoryki małej. Wystarczy zostawić je w misce i dziecko czy też dorosły możne próbować manipulować kulkami, dotykając ich, przesypując albo pomiędzy kulki włożyć również drobne przedmioty, które trzeba wyciągnąć lub tylko przesuwać pomiędzy kulkami.
* Takie kulki mogą z nami zostać na dłużej, wystarczy je odłożyć do jakiegoś pojemniczka np. plastikowego z przykrywką. Należy jednak pamiętać aby pojemnik był przykryty ale niezbyt szczelnie, żeby kulki miały delikatny dostęp do powietrza.
W każdym z powyższych wariantów, aby wzmocnić wrażenia dotykowe oraz wzrokowe na nasze gniotki można założyć siateczkę np. po cytrynach. Siateczkę zakładamy dość ciasno, aby podczas ściskania gniotka, wychodził on przez oczka siateczki. Siatkę można zawiązać za pomocą supełka (tak jak zawiązujemy balon) lub obwiązać końcówkę sznurkiem.
W obydwu przypadkach nadmiar siateczki obcinamy nożyczkami. Jeśli nie mamy siateczki, możemy wziąć drugi balon, w którym obcinamy szyjkę, a sam balon nacinamy nożyczkami w kilku miejscach aby powstały nam dziury. Tak przygotowany balon nakładamy od strony odciętej szyjki, na nasz gniotek. Podczas ściskania gniotek będzie się przeciskał przez dziurki nałożonego balona.

Wariant trzeci – gniotek z cieczy nienewtonowskiej:
Akcesoria potrzebne do wykonania gniotka:
• balon
• miska
• pół szklanki wody
• szklanka mąki ziemniaczanej
• butelka po wodzie
• lejek
Wykonanie:
1. Do miski wlewamy wodę oraz dodajemy mąkę ziemniaczaną. Mieszamy do połączenia składników – może zrobić to uczestnik zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Sama zabawa tak powstałą cieczą jest to doskonałym ćwiczeniem usprawniania dłoni. Ciecz nienewtonowska zachowuje się różnie w zależności o sposobu jej uciskania/dotykania. Mocno ją ściskając w dłoni – jest twarda i można z niej ulepić kulkę, ale jeśli tylko przestaniemy ją uciskać zaczyna się robić ciekła i przepływa nam pomiędzy palcami.
2. Jeśli chcemy zrobić gniotka z naszej cieczy, to za pomocą lejka, przelewamy ciecz
do pustej butelki.
3. Nadmuchujemy balon, obkręcamy jego końcówkę aby powietrze nie uciekło
i końcówkę nakładamy na butelkę.
4. Obracamy butelkę do góry nogami i naciskając przelewamy ciecz do balona.
5. Gdy przelejemy wszystko, zdejmujemy balon z butelki, wypuszczamy resztę powietrza i zawiązujemy balon.
6. Gniotek jest gotowy do użycia.
Link poglądowy do wykonania gniotka:
https://www.youtube.com/watch?v=TU8zJZyshOQ

Opracowała: J. Szostak

Facebooktwittergoogle_plus