Opowieść o witrażu w Muzeum Józefa Mehoffera

W pochmurne październikowe przedpołudnie uczniowie klas: 5 U, 7 UB, 7L i 3PP byli gośćmi w domu Józefa Mehoffera w Krakowie. Dzięki opowieściom pani Przewodnik przenieśli się w magiczny, kolorowy świat życia i twórczości wybitnego malarza, witrażysty i grafika oraz zapoznali się z techniką tworzenia witraży. Zafascynowani spoglądali na świat przez kolorowe, witrażowe szybki, zwłaszcza te w kolorze różowym oraz podziwiali otaczające ich dzieła. Szczególne wrażenie wywarł na wszystkich jeden z najbardziej znanych witraży Mehoffera Vita somnium breve, przedstawiający Malarstwo, Architekturę i Rzeźbę pod opiekuńczymi skrzydłami Geniusza oraz projekt na ogromnych kartonach jednego z fryburskich dzieł witrażowych artysty.
Podsumowaniem zajęć było stworzenie własnego projektu witraża. Zainspirowani dziełami młodopolskiego twórcy uczniowie z zapałem szkicowali i malowali, a następnie podziwiali efekty swojej pracy. A były one, jak u Mehoffera, pełne różnorodnych barw i motywów przyrodniczych: kwiatów, drzew i zwierząt.

Facebooktwittergoogle_plus