Nie mówimy żegnaj, lecz do zobaczenia!

Przez ostatni rok budowaliśmy most łączący dwa na pozór odległe światy – świat młodych i Seniorów. Obie grupy stykają się ze sobą w życiu codziennym, na ulicy, w tramwaju, kolejce w sklepie, ale czy wiedzą jak się porozumieć? Co może dać każda ze stron? Co buduje dialog? Co go utrudnia? Jak czerpać z doświadczenia starszych? Co mogą wnieść do życia Seniorów młodzi ludzie? Dwa pokolenia połączyły siły we wspólnym twórczym działaniu i tak dobiegła końca realizowana w roku szkolnym 2018/2019 innowacja pedagogiczna „Most pokoleń – działajmy razem i uczmy się od siebie!”. Dzisiaj odbyło się ostatnie, podsumowujące spotkanie, któremu towarzyszyła gorąca atmosfera, nie tylko ze względu na panujący za oknem upał. Była wzruszająca piosenka pożegnalna w wykonaniu uczniów, filmik – wspomnienie z wydarzeń innowacji i wreszcie wspaniały pożegnalny tort. Był też czas na refleksje i przemyślenia – wszyscy zgodnie twierdzimy, że największą przeszkodą w dobrym kontakcie międzypokoleniowym są utrwalane stereotypy i brak „pozytywnej” przestrzeni do spotkań. Taką przestrzeń udało się nam stworzyć. Dzięki naszym spotkaniom Seniorzy czuli się zauważeni, potrzebni, doceniani, mieli okazję do wspomnień z dzieciństwa i swojej młodości, możliwość przekazania swych umiejętności, wiedzy i doświadczeń, a także uniwersalnych wartości. Młodzi nawiązując bliższe relacje z Seniorami potrafili docenić bagaż doświadczeń starszego pokolenia, rozwinąć postawę otwartości, szacunku oraz doświadczyć wartości często pomijanych współcześnie jak troskliwość, cierpliwość, czułość czy uprzejmość. Już wiemy, że to nie koniec naszej współpracy i wspólnych spotkań.

Nie mówimy żegnaj, lecz do zobaczenia!

Opracowała: M. Majka

Facebooktwittergoogle_plus