Poprzez doświadczenia i eksperymenty odkrywamy tajemniczy świat przyrody

W czwartek, 14 grudnia, odbyły się drugie zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej „Poprzez doświadczenia i eksperymenty odkrywamy tajemniczy świat przyrody”. Pierwszy eksperyment udowodnił uczniom, że ciecze różnią się od siebie wieloma właściwościami, np. kolorem, zapachem, smakiem, ale nie tylko… Tworząc kolorową wieżę, uczniowie zapoznali się z gęstością cieczy, takich jak: miód, płyn do naczyń, zabarwiona na niebiesko woda oraz olej. Kolejnym etapem tego eksperymentu było umieszczanie w powstałej „wieży” wybranych ciał stałych (moneta, orzech, pestka dyni, wykałaczka, plaster marchewki), a następnie porównywanie ich gęstości.
W drugiej części zajęć, zachowując odpowiednie proporcje, uczniowie samodzielnie wykonali „lampę lawę” z produktów spożywczych takich jak: olej, zabarwiona woda, tabletka musująca. Przekonując się po raz kolejny, że olej jest lżejszy od wody (ma mniejszą gęstość), uczniowie z zachwytem obserwowali wędrówkę kolorowych bąbelków, przemieszczających się jednocześnie ku górze i opadających na dno.
Oba eksperymenty sprawiły uczniom wiele radości, a przede wszystkim utrwaliły bardzo ważne pojęcie fizyczne jakim jest gęstość.

Zajęcia przygotowały panie: E. Maciejewska, J. Bielak, J. Rosół

Facebooktwittergoogle_plus