Konkurs wiedzy o Polsce

„Całym mym sercem, duszą niewinną,
Kocham tę świętą ziemię rodzinną.” (W. Bełza)

Majowe święta – Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja to dobra okazja, aby uczniowie wykazali się wiedzą o naszej Ojczyźnie. W tym roku w szranki stanęli uczniowie klasy 6L, 3g i 1PP. Pytania konkursowe dotyczyły m.in. znajomości geografii Polski. Sześcioro kandydatów do objęcia tytułu „Znawcy Polski” musiało wykazać się wiedzą dotyczącą polskich miast, zabytków, gór, rzek, a także usytuowania kraju na mapie Europy. Młodzi patrioci odpowiadali także na pytania dotyczące sławnych Polaków: rozpoznawano portrety Fryderyka Szopena, Jana Pawła II, Marii Skłodowskiej – Curie i innych. Oczywiście nie zabrakło pytań o nasze symbole narodowe – w tym roku szczególnie trudne pytania dotyczyły historii powstania „Mazurka Dąbrowskiego”. A jeśli już mowa o historii… Ostatnie konkursowe pytania dotyczyły najważniejszych wydarzeń z przeszłości Polski. Konieczność przypomnienia sobie dat różnych sławnych bitew stanowiła ciężki orzech do zgryzienia!
Po zaciętej walce okazało się, że I miejsce w konkursie wiedzy o Polsce zajął Daniel z klasy 6L, drugie – Grzegorz z 1PP, a trzecie – Kinga z klasy 6L. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i zapowiedzieli swój udział w przyszłorocznych potyczkach. Konkurs przygotowały panie A. Romańska i K. Majcherczyk.

Opracowała: K. Majcherczyk

Facebooktwitter