Na eko-fali płyniemy dalej!

Drugi tydzień „Ekologicznych harców” rozpoczęliśmy od wycieczki na koronę zapory wodnej w Dobczycach, gdzie dowiedzieliśmy się sporo o zadaniach zbiornika wodnego i wykonaliśmy wspólnie z naszą panią przewodniczką ciekawe doświadczenia z wodą. Kolejnym przystankiem w naszej ekologicznej podróży była spalarnia odpadów w Krakowie, która została oddana do użytku w grudniu 2015 roku. Tutaj dowiedzieliśmy się dlaczego śmieci stanowią wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć wszyscy wspólnie i jak ekologiczna spalarnia odpadów stała się skutecznym rozwiązaniem problemu rosnącej góry śmieci w mieście. Zakład zapewnia odzysk energii zawartej w odpadach i jej produkcję – zarówno energii elektrycznej, jak i cieplnej, przy czym energia uzyskana ze spalania odpadów jest uznawana w znacznej części za energię odnawialną czyli tzw. „zieloną energię”. W czasie tych eskapad odwiedziliśmy się jeszcze Regionalną Izbę Pamięci w Niegowici oraz Ogród Doświadczeń w Krakowie, który wzbudził nasz zachwyt. Wykonaliśmy całą masę doświadczeń na stanowiskach, gdzie zainstalowano urządzenia demonstrujące różne zjawiska fizyki. Ten wyjątkowy sensoryczny park edukacyjny z interaktywną ekspozycją przybliżającą odwiedzającym prawa fizyki, powstał z inicjatywy krakowskiego środowiska ekologów oraz animatorów kultury.

Opracowała: Małgorzata Majka

Facebooktwittergoogle_plus