Obchody Dnia Patrona Szkoły

Dnia 2 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona – brata Alojzego Kosiby. Jak co roku dzień ten obfitował w wiele atrakcji. Rano uczniowie brali udział w konkursie plastycznym „Nasza szkoła – nasz patron” – powstało kilkanaście barwnych i kolorowych prac ukazujących rolę „Alojzeczka” w szkolnym życiu dzieci. Starsi uczniowie zmagali się z pytaniami dotyczącymi życia i pracy Brata Kosiby w konkursie wiedzy o patronie przygotowanym przez p. A. Romańską i K. Majcherczyk. Najlepiej z pytaniami o kolor habitu Braciszka, pracę kwestarza czy fragmenty jego życiorysu poradził sobie Daniel z klasy 6L (I miejsce) oraz Grzegorz z klasy 2 gimnazjum (II miejsce) Kasia z 6L (III miejsce).

Po ciężkich zmaganiach przyszła pora na rozrywkę. W auli Kampusu wielickiego uczniowie oraz zaproszeni goście wysłuchali wspaniałego koncertu w wykonaniu uczniów i nauczycieli ze szkoły muzycznej I stopnia w Skawinie. Pan Tomasz Sowa wykonał nastrojowy utwór na klarnecie, a pan Lesław Ryński zachwycił wszystkich porywającym „Galopem” na ksylofonie! Solistom akompaniowała na fortepianie Pani Magdalena Kurek. Uczennice szkoły muzycznej zagrały zebranym na klarnecie, ksylofonie oraz …werblach! Serdecznie dziękujemy przedstawicielom Szkoły Muzycznej w Skawinie za ten piękny występ!

Następnym punktem uroczystości – brawurowo prowadzonej przez p. Paulinę Szyszkowicz – było przedstawienie – niespodzianka: „Królewna Śnieżka” w wykonaniu rodziców naszych uczniów.

Na scenie zaprezentowali się:

Małgorzata Warchoł, Jacek Ślusarek, Irena Miękina,
Bernadetta Łazarczyk, Agnieszka Szylar, Małgorzata Płaneta,
Beata Tomasik, Anna Kostecka, Łukasz Tekielski, Andrzej Gąsiorowski,
Teresa Korta, Marta Stawarz, Joanna Piątek, Jolanta Stolarska, Sylwia Cieśla.

Zachwycone dzieci obejrzały nieco uwspółcześnioną wersję bajki, w której Śnieżka jest wysportowaną dziewczyną, książę poszukuje ropuszki, a zła macocha sama zjada zatrute jabłko. Śmiechom i oklaskom nie było końca! Przedstawienie pomogły rodzicom przygotować panie Kinga Biel, Paulina Szyszkowicz i Joanna Michałek – Balonek.

Na tym nie koniec emocji: jednym z punktów programu Dnia Patrona, było rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu fotograficznego pt. „Uroki naszej okolicy”. Patronat medialny nad konkursem objął miesięcznik turystyczno – krajoznawczy „Poznaj Swój Kraj”. Na podsumowaniu pojawił się redaktor naczelny – pan Paweł Cukrowski, który rozdawał dyplomy i nagrody zwycięzcom. Laureaci, autorzy pięknych albumów, dotarli do nas z całego kraju. Byli to przedstawiciele szkół z Krasnegostawu i Kowanówka (I miejsca), Oświęcimia i Wieliczki (II miejsca), Radwanowic (III miejsce). Pan Redaktor z rąk naszej Pani Dyrektor otrzymał medal „Przyjaciela Szkoły”. Po poczęstunku, goście pod opieką przewodnika udali się na zwiedzanie Wieliczki. Zachwycali się urokami i osobliwościami naszego miasta. Nie przeszkadzała im kapryśna pogoda. Konkurs zorganizowały panie Krystyna Kluska, Renata Zawora, Justyna Koszler.

Rozdano także nagrody w konkursie plastycznym dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Rok 2016 poświęcony jest twórczości Henryka Sienkiewicza i to właśnie utwór naszego noblisty – „Bajkę” o wróżkach i dobroci ilustrowały maluszki. Nagrodzone prace można oglądać w holu szkoły.

Po tylu emocjach przyszedł czas na odpoczynek i poczęstunek. Wszyscy ze smakiem zajadali kiełbaski i kurczaka z grilla oraz pyszne drożdżówki. Sponsorami poczęstunku byli:

PIEKARNIA-Kazimierz, Adam, Franciszek Pieprzyca z Podłęża
Piekarnia s.c Bogusław i Edmund Pieprzyca Niepołomice ul.Bocheńska8
Pani Ania Kłusek -sklep UNIMIĘS Niepołomice
Pan Zdzisław Kulpa – Zakłady Drobiarskie w Niepołomicach CEDROB

W radosnych nastrojach uczniowie i goście wrócili do auli, gdzie czekała na kolejna atrakcja. Zachwycająca para tancerzy – Adrianna Słowiak i Nicolas Bełz zaprezentowali energiczny program składający się z żywiołowych tańców latynoamerykańskich – samby, chacha, rumby, jive’a i passo doble. Publiczność nie mogła się nadziwić zgranym ruchom, skocznym krokom i olśniewającej kreacji pięknej tancerki!
Ostatnim punktem programu obchodów dnia patrona był – jak co roku – wybór Damy i Dżentelmena Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby. W konkurencjach przygotowanych przez A. Romańską i K. Majcherczyk zmierzyły się trzy pary uczniów. Należało miedzy innymi rozpoznać prodiż i …prawidła do butów! Przed kandydatami na dżentelmenów stanęło prawdziwe wyzwanie – wymyślenie i narysowanie makijażu dla randkowej partnerki. Dziewczynki tradycyjnie wiązały krawaty, a wszyscy – zapewne ośmieleni wcześniejszym pokazem Ady i Nicolasa – pięknie zatańczyli walca. Kandydatki i kandydaci wykazali się olbrzymim taktem, elegancją i pomysłowością, a decyzją surowego jury najbardziej wyróżniającą się parą zostali Małgosia i Jakub.

Na tym zakończono obchody Dnia Patrona 2016. Dzieci i nauczyciele rozeszli się do klas, aby wspominać koncerty, pokazy i przedstawienie i … z niecierpliwością czekać na przyszły rok i kolejne „Braciszkowe” spotkanie.

Opracowała: K.Majcherczyk

Facebooktwittergoogle_plus