Propozycje wakacyjnych gier i zabaw dla dzieci młodszych

Pamiętajmy o założeniu wygodnej i sportowej odzieży oraz obuwia. Na gry i zabawy ruchowe wybierajmy miejsca bezpieczne. Angażujmy do aktywności ruchowych rodzinę i znajomych.
1. Zabawa „Bieg po buty”
Do zabawy potrzebne będą 2 kartonowe pudła lub kosze. W zabawie biorą udział 2 drużyny po minimum 2 osoby.
Wyznaczamy linię startu i punkt końcowy w postaci pudła (kosza) w odległości 5-10m Miejsce zabawy musi być bezpieczne na tyle by można po nim biegać na bosaka.
Pierwsze osoby z drużyny biegną na sygnał w kierunku swojego pudełka , zdejmują buty i wkładają je do pudełka. następnie na bosaka wracają do swojej drużyny przekazując sygnał startu następnej osobie. Kiedy już cała drużyna jest bez butów , uczestnicy znowu po kolei biegną do pudełka, zakładają buty i wracają do drużyny. Wygrywa drużyna ,która pierwsza w butach zakończy bieg
2. Zabawa „Balon z wodą”
Do zabawy potrzebne będą 2 duże ręczniki plażowe i balon napełniony wodą oraz 8 uczestników
Trzymając ręczniki za rogi i stojąc naprzeciw siebie w odległości 1m drużyny, za pomocą ręcznika przerzucają balon do drużyny przeciwnej. Po każdym udanym przerzucie balona drużyny zwiększają odległość o kolejny metr. Gra toczy się do upadku balona na ziemie . Punkt zdobywa drużyna która nie dopuści do upadku balona.
3. Zabawa „Gdzie jest dziecko”
Na otwartej przestrzeni stoją 2 grupy w odległości ok. 5m od siebie: dzieci po jednej stronie i jeden z rodziców po drugiej stronie. Rodzice maja zawiązane oczy szalikiem lub chusteczką. Na sygnał „Start” dzieci zaczynają wołać swoich rodziców a rodzice maja za zadanie „po omacku” znaleźć swoje dziecko w tłumie.
Wygrywa dziecko, do którego pierwszy dotrze rodzic.
4. Zabawa „Bieg kelnera”
Potrzebne będą plastikowe lub papierowe talerzyki oraz piłeczka ping-pongowa dla każdej drużyny. Ilość drużyn 2-5 , min po 2 osoby w drużynie.
Pierwszy zawodnik z każdej drużyny trzyma na wyciągniętej ręce talerzyk z piłeczką. Po sygnale zawodnicy biegną do wyznaczonego punktu, obiegają go i wracając do swojej drużyny przekazują talerzy z piłeczką kolejnemu zawodnikowi. Wygrywa drużyna, której wszyscy zawodnicy zaliczą bieg z talerzem i będą pierwsi.
5. „Tor przeszkód”
Ustaw przeszkody (kartonowe pudła, butelki plastikowe, gałąź, pieniek itp.) w pewnych odległościach od siebie. Pokonaj trasę: slalomem w marszu, biegiem, przeskokiem, „rowerkiem”, „żabką” lub z osobą współćwiczącą. Możesz ułożyć 2 tory dla 2-ch drużyn lub zmierzyć czas dla każdej drużyny lub uczestnika.
6. „Smok”
Zabawa bieżna. Na wyznaczonym terenie „Smok”(wybrany uczestnik) goni pozostałych. Osoba złapana tworzy ogon „smoka” chwytając za ramiona „smoka” lub ostatnią złapaną osobę. Zabawa trwa dopóki smok nie złapie wszystkich osób.
7. „Rzucanka siatkarska”
W tej grze uczestnicy zamiast odbić piłki siatkowej wykonują chwyty i rzuty piłką nad siatką lub taśmą, w 2- ch drużynach, na wyznaczonym boisku. Zawodnicy jednej drużyny mogą wykonać między sobą nie więcej niż 3 rzuty a następnie piłka musi być przerzucona do drużyny przeciwnej. Punkt zdobywa drużyna która rzuci piłką na powierzchnie pola przeciwnika. Wygrywa drużyna, która pierwsza osiągnie określoną liczbę punktów.

10 ZASAD BEZPIECZNYCH WAKACJI!!!!
1 Zawsze informuj rodziców gdzie i z kim przebywasz
2 Przestrzegaj zasad gier i zabaw ruchowych
3 Baw się tylko w wyznaczonych bezpiecznych miejscach
4 Nie baw się na ulicy!!!!
5 korzystaj z kąpielisk tylko strzeżonych i pod nadzorem dorosłych
6 Nie przyjmuj od obcych prezentów i nie wsiadaj z nimi do samochodu
7 Podczas upałów pamiętaj o nakryciu głowy i piciu wody
8 Podczas burzy znajdź bezpieczne schronienie
9 W lesie nie zbieraj nie znanych ci jagód i grzybów. Jeśli się zgubisz pozostań w miejscu i często wołaj o pomoc.
10 Jeżdżąc na rowerze korzystaj ze ścieżek rowerowych lub polnych dróg.

Facebooktwitter