Uczymy się i bawimy w domu – spędzanie czasu wolnego

Przedstawiamy Państwu kilka propozycji wspólnego spędzania czasu w ramach „świetlicy domowej”.
1. Co ukryło się w pudełku?
Potrzebujemy średniej wielkości karton. Z jednej strony wycinamy w nim dziurę, tak, aby zmieściła się w niej ręka, ale aby nie dało się podglądać. Wkładamy do środka zabawki i dziecko je wyciąga. Super, jeśli uda się odgadywać co w tym pudełku jest.
2. Domowy teatrzyk
Kukiełkę czy pacynkę może zastąpić każda zabawka: lalka, miś, a nawet autko czy traktor.
Ciekawe są skarpetkowce, zrobione z naciągniętych na dłonie kolorowych skarpetek, którym można (choć i bez nich są fajne) doszyć oczy z guzików i fryzury z włóczki. Skarpetkę naciąga się na dłoń w taki sposób, by kciuk był w miejscu na piętę, a reszta dłoni tam, gdzie powinny być palce. Dzięki temu skarpetkowy stworek może kłapać paszczą, gdy za niego mówicie. Możesz też urządzić teatr z prawdziwego zdarzenia: z kurtyną i pacynkami albo kukiełkami (np. zrobionymi z drewnianych łyżek). Możesz też rozstawić deskę do prasowania i przykryć ją obrusem. Kukiełki mogą występować nad nią albo przy podłodze, wychodząc zza kurtyny – obrusa.
3. Ziemniaczane pieczątki
Stempelki z ziemniaków to zabawa stara jak świat, ale nadal aktualna i lubiana przez wszystkie maluchy. Potrzeba nam do niej jedynie kilka ziemniaków, farby i nieograniczonej wyobraźni.
4. Klucze – zabawa w dopasowywanie
Klucze to zabawa w dopasowywanie odpowiednich kluczy do obrazków na kartce. Wykonanie jest bardzo łatwe, rysujemy na bristolu rożne kształty kluczy i wycinamy je. Gotowe klucze malujemy na złoty kolor i odrysowujemy na sztywnych planszach. Jeśli macie dostęp do laminarki, to jak najbardziej można zalaminować.


5. Miasto na papierze
Na dużej płachcie szarego papieru rysujemy ulice, po których dziecko może jeździć autkami. Można też zaznaczyć, gdzie jest ZOO (a potem postawić tam figurki zwierząt), narysować rzekę, postawić domy z klocków albo pudełek.
6. Gry
Warto sięgnąć, jeśli jest taka możliwość po Karty „Piotruś + Pamięć”, „zwykłą” grę planszową czy grę zręcznościową „Spadające małpki”, „La Cucaracha”.
7. Gry on – line
W tym czasie warto pamiętać o stronie https://ciufcia.pl/ (wiele gier jest bezpłatnych). Znajduje się tam szeroki wachlarz gier łączących zabawę z edukacją.
8. Muzykowanie (dla dzieci młodszych)
Zabawy z muzyką to coś na co dzieci zawszę mają ochotę. Można wystukiwać rytm: dłońmi, za pomocą instrumentów – zabawek, które być może macie Państwo w domu (np. grzechotka, bębenek). Można też tworzyć własnoręczne instrumenty z butelek, pudełek, opakowań po kinder niespodziance wrzucając do nich produkty sypkie – ryż, makaron, kasza lub kamyki.

Radosnej i twórczej zabawy życzą wychowawcy świetlicy szkolnej: B. Banaś, A. Drozdek, J. Gorczyński, Ł. Grądalski, G. Koszler, M. Pacura, M. Tokarz

Facebooktwittergoogle_plus