Uczymy się i bawimy w domu – propozycje zajęć rewalidacyjno – wychowawczych

Propozycja zajęć rozwijających percepcję węchową i smakową.

Przykłady:
• Zapoznanie z różnymi zapachami – przyjemnymi nie nieprzyjemnymi, np. zapachy różnych przypraw, owoców lub jeśli ktoś ma w domu – olejków zapachowych. Daną pachnącą rzecz przykładamy w odległości około 10 cm od nosa i przesuwamy w prawo i w lewo obserwując wszelakiej reakcji dziecka lub osoby dorosłej (mimika, wydawane dźwięki, ruchy całego ciała).
• Próbowanie produktów o różnych smakach: gorzki, słodki, kwaśny – np. kisiele o różnych smakach niewielka ilość podana np. na łyżeczce. Oczywiście jeśli nie ma jakichś przeciwskazań.
• Smakowe wody – zachęcamy dziecko do smakowania wody zmieszanej z różnymi produktami (cukrem, solą, cytryną) i różnymi sokami.
• Jogurtowe wynalazki – mieszamy jogurt naturalny z produktami słodkimi (z dżemami, sokami o różnych smakach, czekoladą, kawałkami owoców, ciastek, musli) i słonymi (ketchupem, musztardą, czosnkiem), zachęcamy dziecko do testowania jogurtów.

 

 

 

 

 

Opracowała: A. Klepacka – Fiejdasz

Facebooktwittergoogle_plus