Bezpieczeństwo w sieci

Drodzy Rodzice i Opiekunowie,

W obecnej sytuacji, ze względu na potrzebę maksymalnej izolacji, mocno ograniczone są kontakty społeczne w warunkach rzeczywistych. Rozmowy, wymiana informacji i podtrzymywanie relacji przeniosły się do Internetu, głównie do portali społecznościowych. Ze względu na ograniczone możliwości przebywania na świeżym powietrzu, czas wolny spędzany jest przed monitorem np. na grach typu on-line. Aktualnie także za pośrednictwem Internetu odbywa się edukacja. Bardzo ważne jest zatem zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa w sieci. Sieć internetowa ma mnóstwo zalet, ale ma też wady, o których należy pamiętać.
https://issuu.com/ore.edu.pl/docs/ulotka_issuu2_cz1a

W imieniu całego Grona Pedagogicznego bardzo Państwa proszę o przypomnienie Uczniom wszystkich poniższych reguł, a także o osobisty i wnikliwy nadzór nad treściami, z którymi mają styczność. Bądźcie przewodnikami swoich dzieci w wirtualnym świecie, pokażcie im, jak się w nim poruszać.

ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU
1. Korzystaj z Internetu do nauki i rozwijania zainteresowań.
Wspólnie z Rodzicami/Opiekunami lub samodzielnie wykorzystuj materiały przesyłane przez nauczycieli, korzystaj z polecanych stron internetowych (np. zawierających lektury czy ich fragmenty, ekranizacje), rozwijaj zainteresowania. Wyszukiwarka Google może Ci bardzo pomóc, zawiera np. słownik, gdzie możesz przeczytać, co dane słowo znaczy po angielsku i usłyszeć, jak je prawidłowo wymawiać, informacje z zakresu przyrody czy historii i wiele innych..

1. Nie podawaj nieznajomym swoich danych osobowych, czyli pełnego imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu, daty urodzenia.

2. Zastanów się, jakie zdjęcia i informacje umieszczasz w Internecie.
Najlepiej zapytaj o zdanie Rodziców/Opiekunów. Raz umieszczone treści i obrazy, nie giną w przestrzeni, mogą zostać przesłane do innych osób bez Twojej wiedzy i zgody.

3. Nie przesyłaj dalej zdjęć Twoich znajomych, nie ośmieszaj ich, jeśli trzeba, zwróć im uwagę.
4. Nie reaguj na internetowe wyzwania i łańcuszki.
Powiadom Rodziców/Opiekunów, gdy ktoś będzie Cię namawiał do wykonania jakiegoś zadania lub zrobienia sobie krzywdy.

5. Nie wierz we wszystko, co zobaczysz i przeczytasz.
Podawane w Internecie informacje nie zawsze są prawdziwe i sprawdzone, czasem mają na celu wprowadzić Cię w błąd.

6. Uważaj, z kim nawiązujesz znajomości.
To, że ktoś napisze, że jest Anią w wieku 13 lat, niestety nie oznacza, że nią jest, to nawet nie oznacza, że jest dziewczyną!

7. Korzystaj ze stron i gier zaakceptowanych przez Rodziców/Opiekunów.
Gdy coś Cię zaniepokoi, np. włączy się jakaś niechciana aplikacja czy reklama, albo ktoś będzie chciał uzyskać jakieś informacje na Twój temat, szybko poinformuj o tym Rodziców/Opiekunów.

8. Szanuj innych użytkowników.
Nie prowadź kłótni, nie wyzywaj, nie groź, jeśli ktoś Cię zdenerwuje, przerwij z nim kontakt, zapoznaj się z netykietą (zasadami dobrego zachowania w Internecie).

9. Znajduj czas na inne aktywności,
np. rozmowy z rodziną, aktywność fizyczną w domu, wspólne lub samodzielne wykonywanie obowiązków. Pamiętaj, że Rodzicom/Opiekunom bardzo teraz przyda się Twoja pomoc.

Poniżej znajdą Państwo materiały, które można wykorzystać dla budowania bezpieczeństwa w sieci:

https://www.edukacja.fdds.pl/937c0efe-3357-4fcb-b345-d3cc494dbf96/Extras/Magazyn-Sieciaki-Poznaj-Bezpieczny-Internet.pdf?fbclid=IwAR3gGfxIxv2CnHpA5Si2B1gC5mGgnt7saproi3pY-itvSl3-vWwYpMXKhGE

A tutaj animacje z instrukcjami dla Uczniów:
https://www.edukacja.fdds.pl/937c0efe-3357-4fcb-b345-d3cc494dbf96/Extras/film1_Chron_swoja_prywatnosc.mp4
https://www.edukacja.fdds.pl/937c0efe-3357-4fcb-b345-d3cc494dbf96/Extras/film2_Mow_jesli_cos_jest_nie_tak.mp4
https://www.edukacja.fdds.pl/937c0efe-3357-4fcb-b345-d3cc494dbf96/Extras/film3_Nie_ufaj_osobom_poznanym_w_sieci.mp4
https://www.edukacja.fdds.pl/937c0efe-3357-4fcb-b345-d3cc494dbf96/Extras/film4_Szanuj_innych_w_sieci.mp4

Facebooktwittergoogle_plus