Na tropie matematyki

Celem innowacji pedagogicznej „Na tropie matematyki” jest ukazanie związku matematyki z życiem codziennym i jej praktyczne zastosowanie w sytuacjach życiowych, rozwijanie matematycznej wyobraźni, sprawności rachunkowej, umiejętności szacowania i zaokrąglania wyników.

Podczas ostatnich zajęć uczniowie tropili matematykę w sklepie spożywczym „Paleo”. Po wcześniejszym sporządzeniu listy produktów niezbędnych do wykonania deseru oraz oszacowaniu ich kosztów, udali się na zakupy. Pod okiem nauczycieli gromadzili produkty z listy zważając na ich jakość, cenę i datę ważności. Dużą frajdę sprawiało im wstępne szacowanie wagi oraz wycena wybranych owoców, jak również weryfikacja przypuszczeń. Wartościowym zadaniem okazała się analiza ofert handlowych, takich jak promocje i obniżki cen. Zwieńczeniem matematycznych zajęć praktycznych było dokonanie płatności w kasie. Uczniowie samodzielnie odliczyli wyznaczoną kwotę za zrobione zakupy. Po powrocie do szkoły przyrządzili smaczny i zdrowy deser z zakupionych produktów.

Opracowała: J. Bielak

Facebooktwittergoogle_plus