Warsztaty „Zrozumieć starość”

Godziny mijają jak małe prowincjonalne stacje.
Przez palce przecieka coś,
Czego nie można powstrzymać…
Starość, cóż to takiego?
Antoine de Saint Exupery

Dzisiaj uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach „Zrozumieć starość” w ramach innowacji pedagogicznej „Most pokoleń – działajmy razem i uczmy się od siebie!”. Na początku uczestnicy próbowali odpowiedzieć na pytanie: Senior, czyli kto? Wśród odpowiedzi pojawiały się określenia: to ktoś kto ma siwe włosy i zmarszczki, babcia, dziadek, ktoś kto może podzielić się opowieściami z przeszłości. Następnie uczniowie próbowali określić ile lat ma senior. Odpowiedzi zapisane na kartkach zostały zawieszone na linii czasu i w ten sposób zobaczyliśmy jak wielka rozpiętość wieku została zaproponowana przez uczniów – od 60 do 100 lat. Była również mowa o tym jak postrzegane są osoby starsze, jakie są stereotypy myślowe na temat seniorów oraz jakie są blaski i cienie starości. Wyjątkowym doświadczeniem była możliwość ubrania specjalnego kombinezonu, który symuluje zmysły osoby starszej. Umożliwia on młodym osobom przekonać się na własnej skórze jakie utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu przeżywają osoby starsze. Warsztaty były też okazją do stworzenia okolicznościowej kartki oraz zredagowania życzeń dla zaprzyjaźnionych z naszą szkołą Seniorów- w listopadzie przypada bowiem Ogólnopolski Dzień Seniora!

Składamy serdeczne podziękowania pani Hannie Prądzyńskiej oraz panu Maciejowi Jaworskiemu z firmy HEWI POLSKA za pomoc organizacyjną w przeprowadzeniu warsztatów!

 

Opracowała: M. Majka

Facebooktwittergoogle_plus