W dawnej szkole – Seniorzy wspominają, uczniowie słuchają!

Wspólną wycieczkę śladami przeszłości odbyliśmy dzisiaj wraz z Seniorami do Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Było to nasze kolejne spotkanie w ramach innowacji pedagogicznej „Most pokoleń – działajmy razem i uczmy się od siebie!”. Tym razem zasiedliśmy wspólnie w szkolnych ławkach w dawnej izbie szkolnej i spróbowaliśmy sobie wyobrazić jak wyglądało życie uczniów kilkadziesiąt lat temu. Czy mieli oni komputery i tablety? Piękne zeszyty, kolorowe pisaki, długopisy? Barwnie ilustrowane podręczniki? Czy słyszeli o bezstresowym wychowaniu? Okazało się, że szkolne życie wyglądało zupełnie inaczej. Posłuchaliśmy wspomnień Seniorów o czasach kiedy sami byli dziećmi. Była więc opowieść o oślej ławce, zostawaniu po lekcjach w tzw. „kozie”, dyscyplinowaniu uczniów przy pomocy rózgi, posługiwaniu się piórem ze stalówką i atramentem, historia o kleksach w zeszycie i zabawach takich jak cymbergaj, zośka, czy strzelanie z procy. Wykonaliśmy również jak za dawnych lat ćwiczenia kaligraficzne i okazało się to nie lada wyzwaniem. Był też czas na wspólny śpiew i recytację wierszy – szczególne wzruszenie wywołała deklamacja fragmentu „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza w wykonaniu pana Andrzeja. Wzruszona pani profesor (prowadząca warsztaty pani Agnieszka) wręczyła wszystkim uczniom odznaki „WZOROWY UCZEŃ” za aktywny udział w lekcji z przeszłości.

Opracowała: M. Majka

Facebooktwittergoogle_plus