Wyprawa do Zubrzycy Górnej

Miesiąc grudzień nasi uczniowie postanowili rozpocząć aktywnie – zdobywając nową wiedzę i umiejętności. I tak oto 1 grudnia wybraliśmy się na wycieczkę do Zubrzycy Górnej do ORAWSKIEGO PARKU ETNOGRAFICZNEGO. Po około dwugodzinnej podróży znaleźliśmy się w prawdziwie bajkowej scenerii. Piękny, biały śnieg skrzył się magicznie w promieniach cudownego słońca. Podziwiając te cudne widoki, podzieliliśmy się na dwie grupy.
Uczniowie klas przysposabiających do pracy oraz trzeciej klasy gimnazjum, wzięli udział w zajęciach edukacyjnych pt. „ Mistrz i uczeń”- czyli malarstwo na szkle. Zajęcia te odbyły się w Czarnej Karczmie, prowadzone były przez artystę – malarza Stanisława Wyrtla. Uczestnicy warsztatów pod okiem artysty samodzielnie malowali obrazy na szkle, zachowując tradycyjne reguły powstania takiego obrazu. Każdy uczeń zabierał swoją pracę jako pamiątkę z pobytu w muzeum etnograficznym.

Natomiast młodsi uczestnicy wyprawy ruszyli na półkilometrowy spacer, aby w końcu dotrzeć do chaty, w której poznali historię „Od ziarna do bochenka”. Dzieci miały możliwość wymłócenia zboża, zmielenia ziarna na mąkę oraz zabronienia ciasta na tradycyjne moskole. Punktem najważniejszym było zjedzenie jeszcze cieplutkiego moskola prosto z blachy i pyszna kawa zbożowa. Żal było się żegnać z tym pięknym miejscem.

Opracowała: K. Biel, A. Piwowarczyk, M. Ryńska

Facebooktwittergoogle_plus