Patchwork – z wizytą w Domu Kultury „Inspiro”

Wczoraj uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłych warsztatach w Domu Kultury „Inspiro” w Podłężu, w czasie których dowiedzieli się czym jest patchwork oraz zgłębili tajniki obsługi maszyn do szycia. Patchwork tradycyjny to metoda szycia polegająca na zszywaniu małych kawałków tkanin o geometrycznych kształtach w jedną całość – jej efektem jest całkowicie nowy wzór. Zanim spróbowaliśmy naszych sił w szyciu patchworkowych woreczków, wysłuchaliśmy uważnie instruktażu prowadzącej zajęcia pani Ani, dotyczącego bezpiecznej obsługi maszyny do szycia. Już po kilku próbach doskonale orientowaliśmy się jak uruchomić maszynę, czym jest stopka, jak szybko przeciąć nitkę, jakie rodzaje ściegów można wykonać i jak szybko można zszywać tkaniny (niektórzy preferowali szycie na „zwolnionych” obrotach, niektórzy zdecydowanie ekspresowe…). Potem była już wspaniała zabawa – najpierw komponowanie wzorów naszych woreczków, a następnie zszywanie poszczególnych elementów. Na zakończenie pani Ania pomagała w szyciu „tunelu” i umocowaniu tasiemek do wiązania woreczka. Efekt naszej pracy był imponujący! Wszystkie dzieci zachwycone warsztatami już umówiły się na kolejne patchworkowe spotkanie. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klasy 6UB i 3Gż z wychowawczyniami: Renatą Zaworą i Małgorzatą Majką.

Serdecznie dziękujemy za ciepłe i życzliwe przyjęcie naszych uczniów w INSPIRO!

Opracowała: M. Majka

Facebooktwittergoogle_plus