W Sądzie Apelacyjnym

Dzisiaj uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłej wycieczce, której celem była wizyta w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjnych prowadzonych w formie warsztatowej, w czasie których poznały sposób funkcjonowania sądownictwa oraz uczestniczyły w symulacji rozprawy sądowej. Na początku dowiedzieliśmy, że w Sądzie Apelacyjnym prowadzone jest orzecznictwo cywilne, karne oraz z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. My trafiliśmy do Wydziału Karnego. W sali rozpraw pojawili się sędzia, prokurator, adwokat, oskarżona, świadek oraz protokolant i … rozpoczęła się rozprawa. Wszyscy uważnie przysłuchiwali się słowom sędziego, prokuratora, zeznaniom oskarżonej i świadka, a wreszcie mowie adwokata. Następnie odbyła się dyskusja, w czasie której wszyscy uczniowie mieli możliwość wypowiedzieć się o omawianej w trakcie rozprawy sądowej sprawie. Przy okazji dowiedzieliśmy się również jaka jest różnica między wykroczeniem, a przestępstwem. Ogłoszono w końcu wyrok sądowy. Emocji było wiele. Wizyta w sądzie spotkała się z dużym zainteresowaniem naszych uczniów i z pewnością zachęciła ich do pogłębienia wiedzy prawniczej (zwłaszcza, że wszyscy wracali do szkoły dzierżąc w dłoniach poradnik „Przychodzi uczeń do prawnika”).

Opracowała: M.Majka

Facebooktwittergoogle_plus