Grupa wsparcia dla Rodziców działa prężnie, aktywnie i z rozmachem!

Początek semestru rozpoczęliśmy od spotkania z psem terapeutą. Czy domowy pies może działać terapeutycznie? Jak nauczyć dziecko i jego pieska właściwych relacji? Jak pies może wspomagać rozwój mowy u dziecka? Na te i inne pytania poszukiwała razem z nami odpowiedzi Pani Monika Figiel, dogoterapeuta z naszej szkoły. Oczywiście nie były to ćwiczenia „na sucho”, gdyż wszystkim naszym poczynaniom towarzyszył pies.
Idąc za impulsem – jak by tu zaktywizować nasze dzieciaki jeszcze bardziej, zaprosiliśmy na kolejne spotkanie naszą wspaniałą Panią psycholog Katarzynę Zielińską. I się zaczęło….. Jak tu nakłonić naszych milusińskich do tego lub tamtego, jak im pomóc w aktywności, komunikacji, samodzielności, a także co by tu zrobić, żeby im (i nam) się chciało – nawet, gdy im (i nam) się nie chce. Burza mózgów, dyskusje, przykłady z życia, wzajemne dzielenie się doświadczeniami i czuwająca nad tym wszystkim Pani Kasia sprawiły, że spotkanie zaowocowało nowymi pomysłami. Nasze warsztaty trwały zdecydowanie za krótko. Już czekamy na kolejne spotkanie z panią psycholog w marcu.
A co, jeśli chcemy, bardzo chcemy, a napotkamy na trudności? Bo wypowiedzieć trudno, bo ułożyć skomplikowane zdanie wcale nie tak prosto, bo tyle byśmy chcieli powiedzieć, ale nie bardzo wiemy jak uporządkować naszą wypowiedź. W jaki sposób wspierać rozwój mowy dziecka, na kolejnym spotkaniu grupy podpowiedziała logopeda – Pani Ela Markuc. Wyjaśniła tajemnicze słowa „wspomagające i alternatywne sposoby porozumiewania się”, „program Mówik” itp. Udzieliła wskazówek i odpowiedzi na pytania rodziców, dotyczące rozwijania mowy dziecka w domu.
Pracując intensywnie, z dużym zaangażowaniem, dzień za dniem, tydzień za tygodniem poczuliśmy…..głód. Głód wiedzy? Oczywiście, również i ten, ale nam chodziło o bardziej przyziemne, ale nie mniej ważne sprawy. Pod koniec trudnej dla każdego zimy poczuliśmy ochotę na „małe co nieco”. Jak przygotować posiłek, żeby był smaczny i zdrowy? Jak przyrządzić go w krótkim czasie? Poszukując odpowiedzi na te i inne pytania, zaprosiliśmy na potkanie grupy specjalistkę od żywienia – dietetyczkę z poradni „Dobry dietetyk” panią Weronikę, która wprowadziła nas w świat białek, tłuszczów i węglowodanów, oddzieliła cukry proste od złożonych, nakreśliła piramidę zdrowego odżywiania, odpowiedziała na dziesiątki pytań i dyskutowała z nami zawzięcie. W nagrodę za aktywny udział w zajęciach razem z nami opracowała przykładowy jadłospis na jeden dzień. I było tak jak marzyliśmy – zdrowo, szybko, smacznie! Planujemy zrobić warsztaty kulinarne w naszej szkole i zaprosić na nie Panią dietetyk.
A w czerwcu kochane Mamusie będziemy się relaksować! Idziemy na kręgle.

Opracowała: A. Znamirowska, M. Kozłowska

IMAG0712(1)

Facebooktwitter