Z wizytą w Centrum Ceramiki i Szkła w Krakowie

W piątkowe przedpołudnie 20 listopada uczniowie klasy 5UB, 6L, 3Gż i 1PP udali się z wizytą do niezwykłego miejsca w Krakowie – Centrum Ceramiki i Szkła przy ulicy Lipowej 3. Mieliśmy okazję poznać z bliska fascynujący proces powstawania szkła, a także spróbować swoich sił w zawodzie hutnika-szklarza. Pokaz ręcznego formowania szkła zrobił na wszystkich uczestnikach warsztatów ogromne wrażenie, ale prawdziwą frajdę sprawiła nam przede wszystkim próba dmuchania szkła przy użyciu metalowej rurki (tzw. piszczeli). Wdmuchując przez piszczel powietrze na końcu rurki powstaje tzw. bańka. Wszyscy gorąco dopingowali kolegów (a także panie nauczycielki!), aby bańka była jak największa i przybrała jak najciekawszy kształt. Każda próba nagradzana była oklaskami. W centrum obejrzeliśmy również wystawę dotyczącą historii i technologii szklarstwa. Podziwialiśmy zbiór oryginalnych narzędzi używanych do ręcznego wytwarzania szkła, kolekcję zabytkowych naczyń szklanych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku, a także kolekcję współczesnych artystycznych szkieł kolorowych, które zostały wytworzone w latach 1969-1998 przy Lipowej 3 w Krakowie. Na zakończenie warsztatów wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe wytwory szklane z logotypem Centrum Ceramiki i Szkła.

Opracowała: Małgorzata Majka

Facebooktwittergoogle_plus