Uczymy się i bawimy w domu – spędzanie czasu wolnego

Przedstawiamy Państwu kolejne propozycje na wspólną i radosną „domową świetlicę”.
1. Praca plastyczna – „ Biedronka”
Do wykonania biedronki potrzebujemy: czerwony papierowy talerzyk, klej, nożyczki, czarny papier oraz marker. Papierowy talerzyk przecinamy na pół. U góry nakładamy jedną część na drugą, a na dole powstaje szczelina pod którą podklejamy czarny papier. Z czarnego kartonu doklejamy główkę, a z białego ozdobionego markerem robimy oczy. Wycinamy i doklejamy czarne kropki.

2. Praca plastyczna – „ Wakacje tuż, tuż”
Do wykonania tego nadmorskiego widoku potrzebujemy: kaszę, bibułę, farby, pędzel oraz kartkę A4. Plażę stworzymy dzięki kaszy. Morze możemy namalować farbą. Słońce tworzymy z kuleczek bibuły. Piękny, wakacyjny pejzaż jest gotowy!

3. Zabawa – „ Jak na wybiegu”
Zapraszamy was do ciekawej zabawy podczas której będziecie mogli poczuć się jak modelki/modele na wybiegu. Umieście na głowie książkę i spróbujcie przejść przez pokój tak żeby nie spadła. Po każdym udanym przejściu spróbujcie dołożyć kolejną. Ciekawe ile uda Wam się unieść? Miłej zabawy!

4. Sportowa Ruletka
Letnia pora roku zachęca do aktywności fizycznej. Zakręćcie interaktywnym kołem i spróbujcie wykonać ćwiczenia, które koło dla Was wylosuje! 3,2,1…START!

LINK: https://wordwall.net/pl/resource/1155181/ćwiczymy-razem

5. Letnia burza
Tak ciepła pora roku jak lato często obfituje w nagłe i silne burze. Ta zabawa opowiada o burzy, jednak jest całkowicie bezpieczna! Usiądźcie wygodnie przy stole, zaproście do zabawy swoje rodzeństwo, a jednego z rodziców poroście by wcielił się w rolę narratora. Rodzic czyta historię, a Wy swoimi rączkami naśladujcie kolejne etapy według poleceń zawartych w tekście.
Narracja: „W piękny letni dzień gdy wiele dzieci było na spacerze, nagle słońce schowało się za chmurami i nadciągnęła burza”. Dzieci palcami obu rąk „wędrują” po stole.
Narracja: „Wszyscy próbują się schować”. Uczestnicy opierają o krawędź stołu same końce palców.
Narracja: „Zaczyna już kropić deszcz”. Dzieci jednym palcem pukają lekko w blat stołu.
Narracja: „A potem spadają pierwsze duże krople deszczu”. Uczestnicy pukają naprzemian dwoma palcami w blat.
Narracja: „Deszcz pada i pada i pada”. Uczestnicy bębnią wszystkimi palcami po stole.
Narracja: „Deszcz pada coraz bardziej rzęsiście. W końcu leje jak z cebra”. Dzieci wykonują gest zacierania rąk. Narracja: „Nagle zaczyna padać grad, mimo, że jest środek lata”. Uczniowie pukają kostkami palców o lat stołu.
Narracja: : ” Na niebie pojawiają się błyskawice”. Uczestnicy szybko – jak błyskawica- wyrzucają ręce do góry.
Narracja: „Słychać donośne grzmoty”. Dzieci biją pięściami w stół.
Narracja: „Stopniowo burza cichnie”. Uczestnicy uderzają powierzchnią dłoni o krawędź stołu.
Narracja: „Nadarza się okazją, aby prędko pobiec do domu”. Uczestnicy przebiegają palcami szybko po blacie stołu i chowają ręce pod jego krawędzią.
Narracja: „Chmury przerzedzają się na niebie, zza nich wygląda słońce. Wszyscy się cieszą!”. Dzieci rysują w powietrzu słońce i klaszczą.

6. Jak nadmuchać balon bez wysiłku?
Do wykonania tego eksperymentu potrzebujemy: butelkę, balon w dowolnym kolorze, sodę oczyszczoną, ocet oraz łyżeczkę. Do balonika wsypujemy kilka łyżeczek sody oczyszczonej. Następnie do butelki nalewamy ok. ¼ octu. Balonik delikatnie zakładamy na butelkę tak aby soda się nie wysypała. Gdy już jesteśmy pewni, że nasz balonik jak dobrze założony obracamy go by soda wpadła do butelki. W skutek zachodzącej reakcji obserwujemy jak nasz balonik napełnia się powietrzem i jest gotowy do kolejnej zabawy!

7. Elektryzujący balonik (linijka)
Do wykonania tego zadania potrzebujemy: balonik lub linijkę, skrawki papieru lub konfetti oraz wełniany sweter. Najpierw należy nadmuchać balon, a następnie potrzeć go o wełniany sweterek. Przykładamy balonik nad rozsypane konfetti i obserwujemy rezultaty. Jeśli dobrze potarliście, balon powinien przyciągnąć konfetti. Można również potarty balon przyłożyć do cienkiej strużki wody z kranu i obserwować jak delikatnie się odkształca.


8. Letnie kolorowanki
Poniżej zamieszczamy link do bazy kolorowanek, które tematyką przybliżają nas do wytęsknionych wakacji. Jeśli nie możecie ich wydrukować to nic straconego. Każdą kolorowankę możecie pokolorować za pośrednictwem myszy na ekranie waszego komputera.

LINK: https://www.kolorowankimalowanki.pl/kolorowanki-lato.html

Przyjemnej zabawy życzą wychowawcy świetlicy szkolnej: B. Banaś, A.Drozdek, J.Gorczyński, Ł. Grądalski, G. Koszler, M. Pacura, M. Tokarz.

Facebooktwittergoogle_plus