Uczymy się i bawimy w domu – przykładowy zestaw aktywności ruchowych cz.9

Przedstawiam propozycje kilku prostych i przyjemnych sposobów na wsparcie dziecka z trudnościami z zakresu integracji sensorycznej. W tym tygodniu zachęcam do ćwiczeń stymulujących układ przedsionkowy – zwany zmysłem równowagi, który jest odpowiedzialny za nasze relacje z grawitacją i silnie związany z wszelkimi układami sensorycznymi w naszym organizmie. Ma również swój udział w koordynacji i odczuciach ruchów całego ciała, właściwej postury ciała. U podstaw dojrzewania i integracji układu przedsionkowego leży aktywność ruchowa dziecka.

Przeskakiwanie przez przeszkody – rozłożoną linę, skakankę

Podskoki, skoki – obunóż, na jednej nodze, przeskakiwanie z nogi na nogę, skakanie wokół własnej osi, według instrukcji, gdzie ma skoczyć dziecko, naśladując zwierzęta(żabę, słonia, królika itd.), wokół woreczka, krążka, przeskoki nad woreczkiem przodem, tyłem , bokiem, obunóż, na jednej nodze, podskoki z przedmiotem trzymanym miedzy kolanami

Bujanie – dziecka w kocu, w fotelu na biegunach, hamaku, linie

Ciągnięcie – dziecka na siedząco, na leżąco w kocu trzymając za linę, kija

Marsz – z równoczesnym podnoszeniem i opuszczaniem głowy lub w miejscu z podnoszeniem kolan, wymachami rąk

„Karuzela” – dziecko trzyma linę, pasek od szlafroka w pozycji leżącej na brzuchu( na kocu) rodzic kręci nią w koło (zmiana pozycji: leżąc na plecach, w siadzie)

Obroty wzdłuż ściany w pozycji stojącej – w danym punkcie może być przypięta sylaba, obrazek, może dziecko przenosić przedmiot

Spoglądanie daleko przez lewe/prawe ramię: pokazujemy obrazek, przedmiot, obrazek jest przyczepiony na ścianie

Skakanie w gumę, na skakance, gra w klasy – to tylko niektóre z zabaw rozwijających układ przedsionkowy oraz motorykę dużą. Jeżeli zmysł równowagi funkcjonuje prawidłowo, wykształcają się ruchy lateralnie naprzemienne stymulujące wzrost spoidła wielkiego odpowiadającego za współpracę półkul, a tym samym współpraca między obiema półkulami zapewnia pełne wykorzystanie potencjalnych możliwości mózgu i zapewniają prawidłową integrację międzypółkulową w przyszłości.

Pamiętajmy: Ćwiczenia stymulujące układ przedsionkowy powinny trwać 2 minuty, należy je przeplatać innymi aktywnościami ruchowymi.

Facebooktwittergoogle_plus