Uczymy się i bawimy w domu – propozycje zajęć rewalidacyjno – wychowawczych.

Ćwiczenia usprawniające małą motorykę.

Drodzy Uczniowie! Zakończenie roku szkolnego zbliża się do nas ogromnymi już krokami. Długo oczekiwany czas wakacji za moment zagości na dobre w naszych domach. Zaprośmy do nas lato, biorąc udział wraz Rodzicami
i rodzeństwem w kilku poniższych zabawach, które usprawnią Wasze dłonie
1. Muszelki w piasku
Do plastikowego pojemnika lub kartonowego pudełka (np. po butach) wypełnionego piachem (zwykłym, bądź kinetycznym) wkładamy muszelki różnego kształtu i różnej wielkości. Zadaniem dziecka jest wyszukanie dłonią ukrytych morskich skarbów i przełożenie ich do drugiego, pustego pojemnika.


2. Łowienie rybek
Plastikowy pojemnik wypełniamy wodą. Umieszczamy w niej plastikowe, bądź gumowe zabawki prezentujące „mieszkańców” jezior, rzek, mórz
i oceanów. Dziecko „wyławia” zabawki dłonią i umieszcza na przygotowanym wcześniej ręczniczku.


3. Łódko do brzegu!
W tej zabawie również wykorzystamy plastikowy pojemnik wypełniony wodą. Na poziomie wody umieszczamy kilka łupinek z orzecha włoskiego (połówek) – będą to łódki. Dziecko za pomocą wachlarza (lub kawałka zwykłej tekturki), wykorzystując ruch powietrza powoduje, iż „łódki” pływają po całej powierzchni „jeziora”.


4. Leśne niespodzianki
Przygotowujemy kilka plastikowych pojemników, bądź miseczek oraz materiałowy worek (może być również nieprzezroczysta reklamówka).
W worku umieszczamy „dary” lasu takie, jak szyszki, gałązki, liście, żołędzie itp. Do każdej z miseczek wkładamy po jednym różnym „darze” lasu. Dziecko wyjmując przedmioty z worka umieszcza je w odpowiednim pojemniku – segreguje elementy tak, aby przedmioty jednego rodzaju znajdowały się w tej samej misce.

5. Kamyczki na dnie rzeki
Po raz kolejny napełniamy plastikowy pojemnik wodą. Na jego dnie umieszczamy kilkanaście niewielkich rozmiarów kamyków. Dziecko wyciąga je z pojemnika i przekłada do plastikowej butelki (również wypełnioną do połowy wodą). Obserwuje i wsłuchuje się w plusk wody oraz opadające na dno kamyczki.

Opracowała: I. Winiszewska

Facebooktwittergoogle_plus