Uczymy się i bawimy w domu – propozycje zajęć rewalidacyjno – wychowawczych

Propozycje zabaw rozwijających zmysły.
• Zabawy stymulujące zmysł dotyku:

• Balony sensoryczne – do nienapompowanych balonów wsypujemy kaszę mannę, kaszę gryczaną, groch, fasolę, ciecierzycę, soczewicę, ziarna kawy. Następnie zawiązujemy supełki. Zadaniem dziecka jest manipulować balonami. Mogą także próbować odgadnąć, co znajduje się w środku lub szukać balonów z tą samą zawartością.

• Zabawy stymulujące zmysł smaku:
• Smaczne zagadki – do zabawy potrzebne będą: kawałki owoców i warzyw, musztarda, ketchup, masło orzechowe, itp. Zasłaniamy dziecku oczy szalikiem a następnie podajemy dziecku wprost do ust wybrane produkty i prosimy, żeby zgadywało, co to jest.

• Zabawy stymulujące zmysł słuchu:
• Domowa orkiestra – sprawdźcie, na czym w waszym mieszkaniu można grać, co wydaje ciekawe dźwięki przy uderzaniu, potrząsaniu, pocieraniu. Zagrajcie koncert. Odgadywanie co wydaje taki dźwięk?

• Zabawy stymulujące zmysł wzroku:
• Mleczny eksperyment – do zabawy będą potrzebne: mleko, barwniki spożywcze.
Na talerz wlej mleko. Następnie umieść na wierzchu po kilka kropel barwników spożywczych w różnych kolorach. Zamocz patyczek kosmetyczny w płynie do mycia naczyń i dotykaj nim kolorowych plam na mleku. Obserwujcie, jak barwy przepływają i wirują.

• Domowy wulkan – do zabawy potrzebne będą: Mąka pszenna, sól, woda, soda oczyszczona, czerwony lub pomarańczowy barwnik spożywczy, ocet. Z mąki pszennej, soli i wody zagniatamy masę solną. Obklejamy nią szklankę, formując stożek wulkaniczny. Do szklanki wsypujemy sodę oczyszczoną i czerwony lub pomarańczowy barwnik spożywczy. Wlewamy do niej ocet i obserwujemy pieniącą się erupcję.
Opracowała: J. Tutak

Facebooktwittergoogle_plus