Uczymy się i bawimy w domu – propozycje zajęć rewalidacyjno – wychowawczych

Propozycja przygotowania ręcznie zrobionych gadżetów do zajęć mających na celu rozwijanie/ usprawnianie motoryki małej naszych uczestników zajęć:

PROPOZYCJA PIERWSZA – rysunek w woreczku zamknięty.
Wariant pierwszy malowanie palcem bez brudzenia się. Niezbędne materiały do wykonania ćwiczeń:
• koszulka na dokumenty lub woreczek strunowy/zip lock
• taśma klejąca lub taśma izolacyjna
• farby
• opcjonalnie biała kartka wielkości a4 lub woreczka strunowego.
Wykonanie:
1. Koszulkę na dokumenty czy woreczek strunowy/zip lock – przyklejamy taśmą klejącą lub taśmą izolacyjną do blatu wózka lub stołu, przy którym siedzi uczestnik zajęć – z trzech stron, pozostawiając tę stronę koszulki lub woreczka, do której można włożyć np. przygotowaną białą kartkę o odpowiednim rozmiarze (na białym tle łatwiej obserwować przemieszczanie się farby).
2. Do tak przygotowanej koszulki/woreczka wlewamy np. 2-3 kolory farby. Jeśli farba jest w buteleczce lub w tubce łatwo ją włożyć do środka i wycisnąć jak najdalej od otwartej strony. Jeśli mamy farby np. w kubeczku, nabierzmy dużą ilość farby np. za pomocą łyżeczki i strząśnijmy ją w środku.
3. Gdy mamy już wlane/przełożone wszystkie kolory farb w środku. Zaklejamy 4 stronę naszej koszulki za pomocą taśmy klejącej (w przypadku woreczka strunowego lub typu zip lock zamykamy szczelnie. Dla pewności, że nic nie wypłynie ze środka można dodatkowo to miejsce zakleić taśmą). Zaklejając koszulkę lub zamykając woreczek warto zwrócić uwagę, aby w środku nie było za dużo powietrza.
4. Zadaniem dziecka/nastolatka czy też osoby dorosłej jest za pomocą palca lub całej dłoni spróbować przemieszczać farby po całej koszulce/woreczku. W przypadku większej ilości kolorów można obserwować mieszanie się barw i powstawanie nowych kolorów.

Wariant drugi – przemieszczające się kolorowe bąbelki.
Niezbędne materiały do wykonania ćwiczeń:
• koszulka na dokumenty lub woreczek strunowy/zip lock
• taśma klejąca lub taśma izolacyjna
• olej lub oliwka dla dzieci
• barwnik spożywczy / atrament / farby
• woda
• kubeczek i łyżeczka lub patyczek do zamieszania
• opcjonalnie cekiny lub brokat
Wykonanie:
1. Kubek napełniamy mniej więcej do połowy wysokości wodą, dodajemy trochę oleju lub oliwki dla dzieci i dodajemy barwnik spożywczy (jeśli nie mamy w domu, możemy zastąpić go np. atramentem z naboju do pióra lub farbką).
2. Wszystko razem mieszamy za pomocą łyżeczki lub jakiegoś patyczka i wlewamy ostrożnie do koszulki lub zamykanego woreczka. (w woreczku lub w koszulce może być wsypany brokat lub cekiny – jako dodatkowy bodziec wzrokowy).
3. Jeśli mamy woreczek strunowy lub typu zip lock to zamykamy go starając się aby nie było w nim zbyt dużo powietrza; jeśli mamy koszulkę na dokumenty zaginamy wejście i zaklejamy szczelnie za pomocą taśmy.
4. Tak przygotowane woreczki/koszulki przyklejamy ze wszystkich stron do blatu,
aby uczestnik zajęć mógł swobodnie naciskać palcami lub całą dłonią powstałe kolorowe bąbelki (olej łączy się z barwnikiem i dzięki wodzie można te bąbelki przemieszczać po całej powierzchni woreczka.

PROPOZYCJA DRUGA – Spróbuj wyciągnąć sznurek
Niezbędne materiały do wykonania ćwiczeń:
• sznurki różnej długości i grubości (np. pocięta włóczka lub sznurówki)
• puste opakowanie po mokrych chusteczkach, najlepiej z plastikowym zamknięciem.
Wykonanie:
1. Do pustego opakowania po mokrych chusteczkach wkładamy różnej długości sznurki.
2. Tak przygotowane opakowanie dajemy naszemu dziecku/nastolatkowi lub osobie dorosłej aby mogło próbować wyciągać ze środka pochowane sznurki. Opakowanie możemy przytrzymywać sami albo przykleić je do blatu za pomocą taśmy, aby nie przemieszczało się przy próbach wyciągania sznurków z opakowania.

 

Opracowanie: J. Szostak

Facebooktwittergoogle_plus