Uczymy się i bawimy w domu – propozycje zajęć rewalidacyjno – wychowawczych.

Ćwiczenia z zakresu motoryki dużej.
(Dostosuj ćwiczenia do możliwości swojego dziecka i wybierz, te z którymi twoim zdaniem sobie poradzi.)
Ćwiczenie 1
Zrób przeszkodę w postaci np. zwiniętego podłużnie koca , wałków lub innej rzeczy, która zbuduje podłużną przeszkodę. Zadaniem dla dziecka będzie chodzenie okrakiem, aby tej przeszkody nie dotknąć bądź przejście jedną nogą na przeszkodzie a jedną po podłożu. Proszę wybrać opcję dogodniejszą dla dziecka.
Ćwiczenie 2
Zawiń dziecko w karimatę lub koc, trzymaj za jego koniec i pociągając rozwijaj powoli i ostrożnie swoje dziecko ,,zawiniątko’’.
Ćwiczenie 3
Potrzebna będzie duża piłka i ktoś do pary ;-) siądźcie na podłodze przy piłce, ręce w podporze z tyłu za plecami, nogi na piłce. Powoli lub jak wolicie energicznie przepychajcie piłkę sprawdzając swoją siłę i wytrzymałość.
Ćwiczenie 4
Jeżeli masz w domu hula-hop możesz zrobić z niego idealny tor przeszkód i tunel do przechodzenia, jak również wykorzystać go do ćwiczeń stóp zwłaszcza tych z zaobserwowanym płaskostopiem (chodząc po kółku stawiając stopy w poprzek jak i wzdłuż linii koła).
Ćwiczenie 5
W leżeniu na brzuchu, nogi wyprostowane, ręce przed siebie wyprostowane trzymają piłkę lub inny przedmiot. W tej pozycji niech dziecko spróbuje podnieść piłkę odrywając proste ręce od podłoża (jest to trudne ćwiczenie, ponieważ wymaga działania na raz wielu mięśni i zaawansowanej koordynacji, dlatego można pozwolić dziecku ugiąć ręce dla ułatwienia).
Ćwiczenie 6
Do wykonania tego ćwiczenia użyj stołka, a dla jego stabilizacji możesz poprosić drugą osobę, żeby na nim usiadła, wtedy na pewno się nie przewróci podczas ćwiczenia. Następnie stań za krzesłem a rękami chwyć jego oparcie i trzymając wykonaj przysiad.
Ćwiczenie 7
W leżeniu na plecach, ugnij nogi w stawach biodrowych i kolanowych i oprzyj je na piłce. Następnie staraj się wyprostować nogi pchając piłkę . Druga osoba może ją trzymać utrudniając zadanie. Sprawdźcie kto z was jest silniejszy i mocniej przepchnie piłkę.

POWODZENIA!

Opracowała: A. Bochenek

Facebooktwittergoogle_plus