23 kwiecień Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

23 kwietnia obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.


Obchodzone na całym świecie 23 kwietnia święto książki wywodzi się z Katalonii. Pierwszy raz zorganizowano je w 1926 r. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę.

W Polsce obchody tego święta pierwszy raz zorganizowano w 2008 r. Z roku na rok w dniach wokół daty 23 kwietnia coraz więcej mówiło się i pisało o książkach, coraz więcej było imprez, konkursów i innych wydarzeń związanych z książką i czytaniem. W tym roku święto to obchodzone jest internetowo. UNESCO co roku przyznaje tytuł Światowej Stolicy Książki .Jest to wyróżnienie dla miasta, które ma najlepszy program upowszechniający czytelnictwo i promujący książki. Pierwszym miastem, które otrzymało tytuł Światowej Stolicy Książki był Madryt. 2016 rok należał do Wrocławia. W tym roku miała być Malezja.
.Moje wyzwanie z okazji tego święta.
Poleć dziś swoim kolegom, koleżankom najciekawszą książkę, którą ostatnio czytałaś/czytałeś. Poproś przyjaciół, by oni ci coś polecili. Zamiast kupować nową książkę, zapisz się do biblioteki, skorzystaj z internetowej wypożyczalni, wymieniaj się z przyjaciółmi. Weź książkę, siądź na ławce przed domem i poczytaj. Przeczytaj dzisiaj coś na głos, dziecku, przyjacielowi, mamie.

Opracowała: M.Sitko

Facebooktwittergoogle_plus