22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ziemi

Kap! Kap!
Kap! Spadła kropelka.
Niewielka.
Kap! Kap! Za nią druga.
Kap! Kap! Kap! Leje się struga.
Już mokre są liście
i ziemia.
Jak szybko świat wokół się zmienia.
Wróbel się skurczył
i czeka.
Otrząsa piórka sójka,
Narzeka.
Wiewiórka nie skacze
po drzewach
i żaden ptak
nie śpiewa.
Kap! Kap!
Kap! Kap! Kap!
Kap!
Szaro, smutno i mokro.
Ktoś puka
Kto puka w okno?
To ja!
Deszcz!

Planeta Ziemia jest naszym wspólnym dobrem, dlatego musimy wszyscy troszczyć się o nią. 22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji w miastach często organizowane są dodatkowo zbiórki elektrośmieci. Za przyniesienie lodówki, kuchenki można otrzymać w zamian sadzonki drzew czy krzewów.
Dzień Ziemi ma uświadamiać nam, że musimy troszczyć się o miejsce, na którym żyjemy. Pierwszy, amerykański Dzień Ziemi obchodzono 21 marca 1970 roku. Idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Do Polski to święto dotarło dopiero w 1990 roku. Obecnie na całym świecie, również w Polsce Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. Data ta została wybrana dla upamiętnienia manifestacji ekologicznej, która odbyła się tego dnia w 1970. Wzięło w niej udział około 20 milionów amerykanów. Obchody Dnia Ziemi organizowane są na przykład w szkołach. Uczniowie wychodzą na zewnątrz i razem z opiekunami oczyszczają wybrany teren z odpadków i śmieci. Zazwyczaj są to lasy, łąki lub tereny zielone. W wielu miastach w Polsce z okazji Dnia Ziemi organizowane jest także wspólne sadzenie drzew. W tym roku obchody tego święta mogą być utrudnione z powodu licznych obostrzeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale każdy z nas może mimo wszystko zadbać o przestrzeń wokół siebie. Pamiętajmy: święto to jeden dzień, ale warto każdego dnia segregować śmieci, oszczędzać wodę i tam gdzie nie ma koszy na śmieci np. w lesie – śmieci przynosić ze sobą do domu.

Opracowała: A.Chmiela

Facebooktwittergoogle_plus