Narodowe Święto Niepodległości

„Ojczyzna moja – to ten duch narodu”
(M. Konopnicka)

Uczniowie naszej szkoły uczcili rocznicę odzyskania niepodległości. W programie artystycznym słowami wierszy i piosenek podziękowali za męstwo i niezłomność naszym przodkom – bohaterom walk powstańczych, legionistom, żołnierzom I i II wojny światowej. O tym, jak doszło do utracenia niepodległości przypomniała zebranym scenka z trzema zaborcami odbierającymi Polsce wolność . Wspomniano powstania narodowe i tęsknotę Polaków zmuszonych do emigracji. Później ze sceny rozbrzmiewał głos Marszałka, a publiczność mogła razem z występującymi zaśpiewać „Szarą piechotę”. Nie zabrakło wspomnienia tragizmu obu wojen – wysłuchaliśmy listu córki do ojca przebywającego na froncie, przypomniano tajemnice lasu katyńskiego i poświęcenie dzieci – żołnierzy walczących w powstaniu warszawskim. Uroczystość pomogły dzieciom przygotować A. Romańska, K. Majcherczyk i E. Turakiewicz. Gościnnie wystąpiła A. Znamirowska.

Opracowała: K. Majcherczyk

Facebooktwittergoogle_plus