Rok Sienkiewicza

Henryk Sienkiewicz – pisarz, publicysta, reporter, laureat Nagrody Nobla. W grudniu zeszłego roku polski senat specjalną uchwałą ustanowił rok 2016 rokiem Sienkiewicza. Zaplanowano wiele uroczystości, pokazów, konkursów związanych z sylwetką tego, który pisał „ku pokrzepieniu serc”. W obchody roku polskiego noblisty aktywnie włączyli się również uczniowie klasy 2 gimnazjum. Zosia, Natalia, Patrycja, dwóch Jakubów, Marcin, Grzegorz i Patryk wspólnie ustalili, że przygotują projekt gimnazjalny związany z postacią pisarza. Pierwszą propozycją było wykonanie gazetki upamiętniającej bohaterów literackich Sienkiewicza. Na lekcjach języka polskiego i historii uczniowie przypomnieli sobie postać pisarza oraz obejrzeli film o laureacie Nagrody Nobla. Później była lekcja w bibliotece (dziękujemy za pomoc p. Magdzie Sitko) – uczniowie mieli możliwość zapoznania się ze zgromadzonymi utworami Sienkiewicza. Zapisali tytuły dzieł; wyszukali też w encyklopediach i leksykonach biogramu dotyczące polskiego noblisty. Wspólnie dokonali wyboru tekstu, który miał znaleźć się w gazetce i przepisali go. Następnie w sali informatycznej wyszukiwali w Internecie ilustracje zwiane z książkami Sienkiewicza, przy pomocy nauczyciela dobierali do nich odpowiednie fragmenty książek i przepisywali je korzystając z programu Word. Po starannym pomalowaniu ilustracji okazało się, że wszystkie materiały ma gazetkę są już gotowe. Od kilku dni na korytarzu gimnazjalnym można podziwiać ją w gablocie.
Uczniowie klasy 2 gimnazjum maja jeszcze wiele pomysłów na uczczenie roku Sienkiewicza. Na pewno będzie o nich głośno!
W projekcie gimnazjalnym uczniom pomagają p. A. Romańska i K. Majcherczyk.

Opracowała: K. Majcherczyk

Facebooktwittergoogle_plus